Podle prezidenta Miloše Zemana byl v Česku vyvíjen a testován jed známý jako novičok. Řekl to v rozhovoru pro TV Barrandov.

Ve zprávě BIS, kterou služba na Zemanovu žádost vypracovala, přitom tato informace není. Prezident si ale spojuje informace od dvou tajných služeb. Podle BIS bylo loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně testováno a následně zničeno malé množství látky označené jako A230. Podle BIS nejde o novičok, ten je označován zkratkou A234.

Potvrzení, že i látka A230 patří do takzvané rodiny novičoků, prý Zeman dostal od Vojenského zpravodajství. A této informaci věří i přesto, že Vojenský historický ústav i Státní ústav pro jadernou bezpečnost tvrdí opak.

"Protože vojenské obranné zpravodajství je této problematice blíže než například BIS, přihlédl jsem k jeho názoru a udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství – a potom zničen," řekl Zeman.

Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nestalo. "Lžeme si do vlastní kapsy," uvedl. Česko má skvělou armádní protichemickou jednotku, testování nebezpečných látek je proto podle Zemana pochopitelné a potřebné.

Když v březnu Moskva označila Česko za jednoho z možným původců novičoku, ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o "laboratorní přípravu malého množství" kvůli otestování jejich vlastností.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha reagoval na informace prezidenta nekonkrétně.

"BIS splnila zadaný úkol a předala ho prezidentu republiky s nejnižší klasifikací, vyhrazené. Vzhledem k tomu, že i tato kategorie je stupněm utajení, nemůže BIS obsah zprávy jakkoliv komentovat či interpretovat," sdělil.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.