Vyjednávání o vládě by se měla do další fáze posunout až v pondělí. Schůzka premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, šéfa ČSSD Jana Hamáčka a nejspíš i předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, se měla původně měla konat v pátek, Babiš ale navrhl její přesun na pondělí. Čas i formát se budou teprve domlouvat, vysvětlil mluvčí ČSSD Petr Vurbs.

Na dokončení programového prohlášení možného kabinetu, jehož vznik bude muset ještě potvrdit vnitrostranické referendum mezi členy ČSSD, během tohoto týdne pracují místopředsedové ANO Richard Brabec a ČSSD Jiří Zimola.

Babiš, Hamáček a Filip se naposledy setkali před týdnem v Poslanecké sněmovně. Výsledky jednání nekomentovali, Hamáček pouze uvedl, že rozhovory budou pokračovat v tomto týdnu. O víkendu postup v jednáních probírali sociální demokraté při zasedání ústředního výkonného výboru v Hradci Králové, v úterý se tématem zabýval také republikový výbor ANO.

Oba stranické orgány jednání podpořily, i když hlavně v případě ČSSD byly postoje rozporuplné. Krátce před zasedáním ústředního výboru se proti vládní dohodě s ANO postavili senátoři sociálních demokratů, kritičtí jsou k možné koalici s Babišem i někteří další členové strany včetně poslanců. Výbor pak potvrdil, že o osudu případné koaliční dohody by měli rozhodnout všichni členové ČSSD v tajném hlasování. Jejich rozhodnutí bude platit, pokud se referenda zúčastní alespoň čtvrtina straníků.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.