Stát bude moci řešit kůrovcovou kalamitu podle krizového zákona, umožní mu to novela lesnické vyhlášky, kterou v pátek podepsal ministr v demisi Jiří Milek (za ANO).

Podobně jako loni na Zlínsku při vyhlášení krizového stavu kvůli africkému moru prasat budou mít ministři v případě vyhlášení krizového stavu větší pravomoci. Podle vyhlášky také lesníci nemají prioritně vyhledávat suché mrtvé stromy, které už kůrovec opustil, ale měli by těžit stromy napadené tímto broukem, ze kterých ještě nevylétl.

Stát si od vyhlášky slibuje zrychlení boje s parazitem. Novela začne platit poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, což by mělo být v první polovině května.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě republiky stále rozšiřuje. Je to mimo jiné důsledek sucha v posledních letech. Ministerstvo ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví.

"Novela vyhlášky obsahuje odkaz na již existující krizovou legislativu, a to pokud se jedná o kalamitu regionálního nebo celostátního rozsahu, kdy je poškozeno životní prostředí nebo jsou lesní porosty rozvráceny působením abiotických nebo biotických činitelů a není v silách vlastníků lesů zvládnout zpracovat zasažené dřevo včas a kdy nelze tuto přírodní pohromu zvládnout běžnou činností správních úřadů, orgánů krajů a obcí," oznámil úřad.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.