Ve školách je potřeba zlepšit spolupráci učitelů s asistenty pedagoga a také přípravu kantorů na práci ve třídě, kde jsou běžní žáci i ti s různými handicapy nebo děti mimořádně nadané. Shodli se na tom zástupci několika institucí, kteří v pátek novinářům představili výsledky průzkumů k fungování společného vzdělávání v běžných školách.

Část učitelů podle nich neví přesně, jak má při začleňování dětí s podpůrnými opatřeními v praxi postupovat, a potřebovala by lépe seznámit s příklady z praxe.

Celkem 78 procent dotázaných učitelů a 80 procent ředitelů základních škol by uvítalo intenzivnější metodickou podporu od školských poraden.

Ukázal to průzkum pro Nadaci Open Society Fund Praga, školské odbory a Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), který vypracovala agentura Nielsen Admosphere.  

Průzkumu se loni zúčastnilo 507 učitelů a 126 ředitelů základních škol.

Učitelé, kteří se setkávali s obtížemi, uváděli podle Felcmanové nejčastěji jako hlavní problém příliš mnoho dětí ve třídách. Nejmenší komplikací je podle nich nedostatek podpůrných opatření. Za nejnáročnější považují práci s dětmi, které mají psychická onemocnění, mentální postižení nebo vývojové poruchy chování. Velmi špatně se s nimi daří pracovat zhruba pětině pedagogů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.