Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly o 15,2 miliardy korun. Celkem stát úředníkům a dalším zaměstnancům vyplatil 166,6 miliardy korun. Průměrný plat všech pracovníků státní správy se meziročně zvýšil o 2234 korun na 30 627 korun. Vláda to uvedla v závěrečném účtu za loňský rok, který předložila poslancům. 

Zvýšil se také počet zaměstnanců státu, a to o 9,5 tisíce. Celkem je přímo státem placeno 432 tisíc lidí. Například ministerstvo školství loni v souvislosti s inkluzí přijalo 828 asistentů pedagogů. V České geologické službě přibylo 143 míst kvůli rozvoji výzkumné činnosti. Naopak Vojenské zpravodajství bylo z vládní regulace zaměstnanosti vyjmuto a náklady na jeho celkem 1227 zaměstnanců se přesunuly do zakryté části rozpočtu. 

Za růst nákladů na mzdy může podle vlády mimo jiné navýšení rozpočtu ministerstva školství o 4,7 miliardy, které šly na navýšení platů učitelů a nepedagogických pracovníků. Průměrný plat v regionálním školství tak dosáhl 26 556 korun.

Přidáno dostali také úředníci, lidé z vládou regulovaných příspěvkových organizací i další státní zaměstnanci, což vyšlo celkem na 3,8 miliardy. 

Návrh státního rozpočtu, který loni předkládala bývalá koaliční vláda, pro letošek počítal s meziročním navýšením peněz na platy zaměstnanců státu o 24 miliard korun na celkových 186 miliard korun. Průměrný plat zaměstnance státu tak měl podle návrhu letos stoupnout na 32 679 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.