Přinášíme vybrané body z předběžné verze návrhu vládního programového prohlášení, na kterém se dohodli zástupci hnutí ANO a ČSSD při jednání o společné koalici. Celou verzi dokumentu, jehož aktuální podobu získaly HN od zdroje z vedení sociální demokracie, si přečtěte níže.

1. Finance a hospodaření státu

- Zrušíme "superhrubou" mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 % z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně zachováme zavedením sazby 23 % z hrubé mzdy.

- Prosadíme přeřazení DPH ze základní sazby 21 % nebo první snížené sazby 15 % do druhé snížené sazby 10 %, a to zejména v případě: stravovacích služeb a podávání nápojů s výjimkou alkoholických nápojů a tabákových výrobků, u točeného piva, vodného a stočného, služeb s vysokým podílem lidské práce (opravy obuvi a kožených výrobků, sportovních potřeb, opravy a čištění oděvů, kadeřnické, kosmetické a podobné činnosti, domácí péče o seniory, domácí péče o děti, úklid v domácnostech a čištění oken v domácnostech).

- U elektronické evidence tržeb vláda navrhne speciální off-line režim plnění povinnosti evidovat tržby pro fyzické osoby s nízkými ročními hotovostními příjmy do určité výše.

- S přijetím eura vláda v tomto období nepočítá.

2. Sociální politika

- Chceme důchodovou reformu; podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu.

- Prosadíme novelu zákona o důchodovém pojištění, která zvýší základní výměru důchodu na 10 % průměrné mzdy.

- Novela zákona o důchodovém pojištění upraví navýšení důchodu o 1000 Kč lidem, kteří dosáhnou věku 85 let.

- Podmínkou pro dávky v nezaměstnanosti bude povinnost aktivně hledat zaměstnání, případně se účastnit veřejně prospěšných prací na úrovni měst a obcí.

- Zvýšíme rodičovský příspěvek na 300 000 Kč.

- Od 1. 7. 2019 obnovíme náhradu mzdy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu.

3. Digitalizace

- Základem bude jedna digitální identita pro každého občana, kde budou všechny služby státu dostupné na jednom místě, zde bude možné odevzdat daňové přiznání; součástí této digitální identity bude občanský průkaz s čipem.

4. Školství

- Prosadíme, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017.

- Provedeme úpravy rámcových vzdělávacích programů (osnov) v první řadě v oblasti matematiky, jazyků a ICT.

5. Doprava

- Do roku 2021 zprovozníme 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů dálnic nových a 100 kilometrů modernizované D1. Do roku 2021 rozestavíme dalších 180 km dálnic.

- Řidičský průkaz si bude moci každý vyřídit i mimo své trvalé bydliště na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností.

- Místo dálničních známek zavedeme elektronický dálniční kupón, který bude možné koupit prostřednictvím mobilní aplikace či internetu.

- Vláda zavede významné slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.