Rodící se vládní koalice chystá snížení rezerv pojišťoven. Ve vládním prohlášení budoucí možné koalice hnutí ANO a ČSSD stojí, že vláda přehodnotí takzvané technické rezervy pojišťovacích domů, které jsou doposud plně uznatelné jako výdaj a díky nimž si pojišťovny snižují daňové základy.

Hnutí ANO tak nabídlo sociální demokracii zdroj peněz na vládní plány a přitom uhájilo svůj záměr nezvyšovat daně. Namísto požadavku socialistů zavést bankovní daň tak prostředky na Babišovy sliby půjdou z peněz pojištěnců, kterými se pojišťovny kryjí pro případ nenadálých událostí.

Otázky a odpovědi

Co jsou technické rezervy pojišťoven?

Rezervy jsou pojišťovny povinny tvořit, aby mohly plnit své závazky i v případě nenadálých událostí. Prostředky, které pojišťovna převede do technických rezerv, jsou nyní plně uznatelným nákladem, společnost si o ně snižuje daňový základ. Pojišťovny už několik let čelí kritice za to, že do rezerv převádějí značnou část svých zisků, aby si mohly snižovat daňovou povinnost. 

 

Co je směrnice Solvency II?

Evropská směrnice platí od roku  2016 a stanovuje objem peněz, které pojišťovny mohou převést do svých rezerv a následně si je odečíst od daňového základu. Vypočtená rezerva se podle směrnice skládá ze dvou částí: nejlepšího odhadu a rizikové přirážky. Nejlepší odhad odpovídá předpokládanému finančnímu toku v nejbližším období, při výpočtu se berou v úvahu aktuální a důvěryhodné informace o reálných předpokladech finančních plnění. Riziková přirážka vychází z částky, kterou by pojišťovna potřebovala pro splnění svých pojistných závazků. 

 

Jaké mají české pojišťovny rezervy?

Jedná se celkem o stovky miliard, největší pojišťovací domy disponují podle svých výročních zpráv rezervami v řádech desítek miliard korun. Například Kooperativa uvádí kolem 45 miliard. 

 

Jak se dotkne zdanění rezerv pojištěnců?

Pojišťovny uvádějí, že zavedení směrnice, a tedy i zdanění části technických rezerv, může omezit jejich schopnost plnit své závazky v případě nenadálých událostí. Poukazují na to, že i evropské pojišťovny, které se řídí směrnicí Solvency II, její dopad kritizují a tvrdí, že jim umožňuje vytvářet jen minimální rezervy. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.