V pražském Slovanském domě se konal třetí ročník mezinárodní konference Innovative Legal Services Forum 2018.

Přes 200 účastníků z více než 25 zemí diskutovalo o robotizaci, outsourcingu, práci s big daty, business developmentu nebo vlivu umělé inteligence na trh právních služeb. Na akci během dne vystoupilo přes dvacet řečníků z Kanady, Velké Británie nebo Francie.

Hlavní hvězdou konference byl Kanaďan Andrew Arruda, který založil první umělou inteligenci v právu, systém ROSS. Ten si už ve Spojených státech najímají advokátní kanceláře na práci, kterou běžně dělali studenti práv – tedy rešerše ke smlouvám, vyhledávání relevantních soudních rozhodnutí a přípravu podkladů. Sám ROSS se pak na kauzách učí a zdokonaluje.

Dalšími světovými řečníky byli například Friedrich Blase, který získal ocenění Innovative Lawyer časopisu Financiér Times, anebo Nilema Bhakta-Jones, jež patří k nejvýznamnějším podnikovým právničkám ve Velké Británii.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:40
On-line reportáž začíná

Pěkné dopoledne, vítejte u on-line reportáže z konference Innovative Legal Services Forum, kterou pořádá vydavatelství Economia. Hlavními řečníky letošního ročníku jsou kanadští experti Andrew Arruda a Friedrich Blase anebo britské právničky Catherine Bamford a Nilema Bhakta-Jones. Do programu konference je možné se zapojit prostřednictvím webové aplikace sli.do zadáním kódu #ILSF2018.

08:52
Innovative Legal Services Forum

#ILSF2018 odstartovala partnerská večeře, která se konala v předvečer hlavního konferenčního dne v Grand Hotelu Bohemia. Akce je součástí projektu Inovativní právníci. Stejnojmenný magazín, který mapuje inovace v českém právním prostředí, vyjde začátkem června.

08:54
Témata konference

Třětí ročník konference Innovative Legal Services Forum bude rozdělen do tří bloků - technologické vize, byznysové vize a výzvy pro Středoevropský region. Na podiu se během celodenního programu vystřídá více než 20 řečníků včetně zástupců lokálních advokátních kanceláří.

08:56
Očekává se přes dvě stě účastníků

Na základě úspěchu loňských ročníků se očekává přes 200 účastníků z více než 25 zemí, tvořených zejména řídícími partnery velkých právnických firem, podnikových právníků a právních inovátorů a lídrů. Na konferenci dorazí také vedení největší evropské organizace právníků, Rady evropských advokátních komor (CCBE). Jejím současným prezidentem je český advokát Antonín Mokrý.

09:00
Konferencí provází Jaroslav Kramer

Innovative Legal Services Forum 2018 začíná. Konferencí bude provázet její obsahový garant a autor projektu Inovativní právníci Jaroslav Kramer. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy vede od března 2015 odborný měsíčník Právní rádce a podílí se na tvorbě právního obsahu mediálního domu Economia. Autorsky spolupracuje s týdeníkem Ekonom či Hospodářskými novinami. Podílí se také na business developmentu mediálního domu v právní a HR oblasti. Od září 2016 vede B2B segment mediálního domu.

09:10
Úvodní slovo měl také ředitel Economie a partneři konference

Účastníky v úvodu konference přivítal také generální ředitel Economie Roman Latuske. Na pódiu se vystřídali také místopředseda České advokátní komory Robert Němec a za Unii podnikových právníků Václav Filip.

09:15
Andrew Arruda o své přednášce
09:30
Úvodního slova se ujal Roman Latuske a Jaroslav Kramer
09:35
Počítač namísto lidí

Jsou to přesně dva roky, kdy americká advokátní kancelář Baker & Hostetler najala nového právníka do své divize konkurzního práva. Šlo o systém ROSS, za kterým stojí Kanaďan Andrew Arruda. ROSS funguje na platformě IBM Watson a dokáže analyzovat texty v přirozeném jazyce a pracovat s nimi podle různých zadání. ROSS dokáže přečíst texty ke konkrétním kauzám a porozumět jim, vyzná se v legislativě, soudních rozhodnutích. Dokáže utvořit nejenom vlastní hypotézu, ale na základě dat také vytvořit závěry, které podepírá argumenty. Systém se navíc na nových kauzách učí a průběžně zdokonaluje.

09:40
Miliony ve vývoji

Zakladatelé systému Ross nedávno oznámili novou vlnu investic od amerických mecenášů ve výši 8,7 milionu dolarů. Za investicí stojí společnost iNovia Capital s účastí Comcast Ventures Catalyst Fund, Y Combinator Continuity Fund, Real Ventures, společnosti NextLaw Labs založené advokátní kanceláří Dentons nebo Nicolase Pinta ze společnosti Apple.

09:45
Arruda vyrůstal na seriálu Zákon a pořádek

Kanaďan Andrew Arruda, který vyrůstal na seriálu Zákon a pořádek, se už v sedmi letech rozhodl, že chce vystudovat práva. Aby měl finance na studia, vypomáhal v jedné z Torontských menších advokátních kanceláří. Po univerzitě se věnoval výkonu práva, ale táhlo ho to směrem k podnikatelskému prostředí.

Arruda, spoluzakladatel a současný ředitel společnosti ROSS Inteligence, byl vůbec prvním "učitelem" nově vytvořené umělé inteligence, která se zaměřuje na právní oblast.

09:46
Andrew Arruda zahájil první přednášku

Andrew Arruda zahajuje svou přednášku o vlivu umělé inteligence na práci právníků. Zmiňuje příklad šachisty Garriho Kasparova. "Jako velmistr byl nepřekonatelný. Když proti němu ale postavili tým ajťáků z IBM, který vytvořil šachový počítač Deep Blue, porazit ho nedokázal," říká Arruda. Podobně se to podle něj má s "utkáními" mezi právníky a moderní umělou inteligencí.

09:53
Výkonnost mobilních telefonů a umělé inteligence stále roste

Podle Arrudy se zvyšuje i výkonnost umělé inteligence. Tato technologie se sama dokáže učit, rozumí mluvenému i psanému slovu, rozpoznává obrazy. Arruda dává k dobru příklad umělé inteligence Googlu, která nedávno zvládla složitou konverzaci při telefonické rezervaci stolu v restauraci.

09:59
Programy se zvládají učit, ale mají stále své mouchy
10:03
Umělá inteligence lidi nenahradí

"Mluví se o tom, že umělá inteligence nahradí lékaře a další profese. Když se ale dělaly testy s dermatology, kteří umělou inteligenci využívali při své práci, ukázalo se, že ve spolupráci s tímto softwarem jsou výkonnější. Sama umělá inteligence přitom bez lidské pomoci tak schopná nebyla," říká Arruda. Podle něj nehrozí, že lékaře či právníky stroje nahradí. Stanou se spíše jejich schopnými pomocníky.

10:07
Umělá inteligence dokáže za právníky opravovat chyby

"Umělá inteligence už zvládá skvělé věci. Čte za právníky obsahy smluv, vyznačí jim důležité pasáže, a dokáže se tak naučit, jak smlouvy hodnotit," uvádí Arruda. Podle něj se umělá inteligence jeho firmy Ross učí ze starších smluv a dokáže za právníky opravovat chyby při tvorbě nových smluv. "Systému můžete klást otázky a on za vás ve smluvní dokumentaci vyhledá odpovědi," dodává Arruda.

10:13
Moderní technologie nevezmou práci právníkům, jen jejich práci zefektivní

Podle Arrudy nás nečeká konec právníků a advokátních firem. Moderní technologie jen práci v oboru zefektivní tak, aby se právníci nemuseli zdržovat mechanickou prací při sestavování jednoduchých smluv apod. "Telefon existoval 10 let, než ho začali používat i právníci. Mysleli, že je pod jejich úroveň," cituje Arruda amerického soudce Johna Facciolu.

Takový vývoj v případě umělé inteligence ale nesmí přijít. "Právníci budou v budoucnu muset vědět, jak s těmito technologiemi pracovat stejně, jak to dnes vědí v případě programů Word nebo Excel."

10:22
Inovace jsou jako získávání ledu

Andrew Arruda přirovnává inovace k vývoji získávání ledu.

"Mít led v drinku bylo v minulosti symbolem luxusu. Ledaři ho tahali ze zamrzlých řek a rychle ho museli doručit zákazníkům, než roztál. Proto si led v drinku mohli dovolit jen bohatí. Pak přišly první lednice a ledaři se jim posmívali. 'Naši zákazníci nám věří, na žádné novoty si nepotrpí,' říkali.

Lednice ale umožnily, aby si led připravoval kdokoliv a nebyl jen výsadou bohatých, což tenhle byznys demokratizovalo, ale zároveň zničilo ledařské podnikání," vypráví Arruda.

Podle něj se musí právníci k technologickému vývoji postavit tak, aby inovace přijali a neskončili jako ledaři, jejichž byznys s příchodem lednic zanikl.

10:27
Následuje první debatní panel "LegalTech & Law Firms"

O vlivu technologií na právnické firmy budou hovořit Orsolya Görgényi, ambasadorka organizace ELTA (Europea Legal Tech Association), Thomas Northoff z Deloittu Legal a Břetislav Šimral z pražské kanceláře Dentons.

10:31
Slova se ujala ambasadorka organizace ELTA Orsolya Görgényi

"Jako právníci si myslíme, že jsme něco víc, že pomáháme ve společnosti nastolovat právo a spravedlnost. Ale vedle toho je právo také byznys a my se musíme chovat jako byznysmeni. Proto musíme pracovat na svých konkurenčních výhodách, kterými mohou být nové technologie," říká Orsolya Görgényi.

10:39
Spousta právních firem počítá hodiny klientům stále ručně
10:44
Náplň práce právníka je jeho expertiza, nikoliv monotónní úkony

"Musíme se ptát, které opakující se úkoly právníka lze automatizovat. Práce právníka by měla spočívat spíše v jeho expertize, nežli v opakování monotónních úkonů," říká Thomas Northoff z Deloittu Legal.

10:55
V diskusi pokračuje Břetislav Šimral z Dentons
11:01
I drobná investice do nových technologií přináší své výsledky

Inovace si žádají investice. Velké právní firmy jako Deloitte na ně mají stovky milionů eur, menší advokátní kanceláře se musí spolehnout na mnohem menší zdroje. "Každý musí využít právě tolik peněz, kolik má. I drobná investice do nových technologií ale přináší své výsledky," říká Orsolya Görgényi.

11:02
Andrew Arruda je z konference nadšený
11:03
Catherine Bamford o své přednášce
11:04
Svou přednášku zahajuje Catherine Bamford

Zakladatelka britské advokátní kanceláře BamLegal se označuje za "právní inženýrku". Její společnost se zaměřuje na automatizaci právních dokumentů.

11:09
Z 90 procent je příprava smluv úmorná, říká Bamford

"Právníci nechodí na práva, aby se zabývali monotónní prací. Příprava smluv je z 90 procent úmorná a z 10 procent inspirativní. A to se snažíme s automatizací smluv změnit," říká Bamford.

Příklad dává u smluv o pronájmu. "Musíte podepsat smlouvu o záloze, smlouvu o pronájmu nebo o dalších změnách podmínek pronájmu. Celkem sepisování takových smluv zabere asi hodinu a půl. Pokud ale smlouvy předpřipraví počítač, dokážeme takový čas zkrátit šestkrát," udává britská právnička.

11:16
Počítače mohou kancelářím ušetřit miliony eur ročně

Advokátní kanceláře ušetří stovky hodin práce svých právníků, pokud si nechají od počítačů předepisovat smlouvy, uvádí Bamford. "Úspora může ročně dosáhnout až milionu eur," říká Bamford. Jako příklad uvádí čtyři britské kanceláře, které si digitální pomocníky pochvalují.

11:23
Digitální data vám poskytnou širší kontext, dodává na závěr své přednášky Bamford

"Digitalizace umožňuje, aby více právníků najednou spolupracovalo na sestavení jedné smlouvy. Jejich návrhy se dají také jednodušeji upravovat, než se ukážou klientovi. Ze všeho nejvíc vám ale digitální data dají více informací o vašem oboru, poskytnou vám širší kontext," uzavírá svou přednášku Bamford.

Následuje půlhodinová přestávka na kávu.

12:02
Konference pokračuje přednáškou o příkladech z praxe

O tom, jak advokátní kanceláře zavádějí nové technologie, ve své prezentaci promlouvá Alex Hamilton. Hamilton vede britskou advokátní kancelář Radiant Law a v minulosti řídil modernizaci mezinárodní kanceláře Latham & Watkins.

12:14
Pohled do zákulisí konference
12:17
Ředitel společnosti ROSS Inteligence Andrew Arruda a průvodce konferencí Jaroslav Kramer
12:20
Zlepšení práce nepřináší změna řídící struktury, ale nové technologie

Podle Hamiltona s inovacemi souvisí také organizace práce v advokátní kanceláři.

"Když jsme tu naši v roce 2011 zakládali, řekli jsme si, že budeme dělat všechno jinak. Napřed jsme začínali s partnery, kteří řídili práci svých týmů, to se nám ale neosvědčilo. Nakonec jsme měli jen vedení a jednotlivé týmy, které se v práci prolínaly. Ukázalo se ale, že ani nově nastavené řízení firmy vlastnosti právníků nezměnilo. Chovali se zkrátka jako klasičtí právníci v běžné korporaci. Došli jsme tedy k tomu, že vylepšení naší práce nepřináší změna řídící struktury, ale až nové technologie," uvedl Hamilton.

12:26
Podle Hamiltona právníci myslí staromódně

Poradit s právním problémem dnes lidem dokážou také specializované webové stránky.

"Musíme se zamyslet nad tím, proč takové služby nenabízejí kvalifikovaní právníci, když si je lidé žádají?" ptá se Hamilton.

Podle něj právníci myslí staromódně, když si od klientů účtují peníze podle toho, kolik hodin řešením jejich problémů stráví. "Měli bychom se spíše soustředit na kvalitu, na to, co pro klienty dokážeme rychle vyřešit," dodává.

12:32
Následuje přednáška Ondřeje Materny

S další přednáškou přichází zakladatel právního softwaru Legito Ondřej Materna. Jeho firma umožňuje automatické vytváření právních dokumentů.

"Na webové šabloně zadáte klíčové pasáže smlouvy, zvolíte z předvybraných možností a systém smlouvu doplní za vás," vysvětluje Materna. Pořízení systému na automatizaci smluv něco stojí, připomíná. "Návratnost ale spočívá v ušetření právníkovy práce a snížení jeho chybovosti," dodává.

12:38
Ročně může kancelář díky automatizaci ušetřit až tisíc hodin práce

Tvorba automatizovaných smluv se liší podle zaměření advokátní kanceláře. "Řekněme, že před sebou máme smlouvu o převodu nemovitosti. Ta má běžně 20 až 30 stran, může být vyhotovena v 50 variantách a advokátní kancelář jich vypracuje v průměru 150 ročně.

Pokud se taková smlouva dá vytvořit automaticky, pak může kancelář ročně uspořit 1000 hodin času svých právníků," dává příklad Materna z Legita.

12:44
Budoucnost právnických technologií je v integraci různých zdrojů

Podle Materny spočívá budoucnost právnických technologií v integraci různých digitálních zdrojů dohromady, aby se tak ušetřilo co nejvíce času.

"Systémy advokátních kanceláří by se měly napojit na státní rejstříky, které jsou pro všechny dostupné zdarma. Totéž by se mělo provést v případě podnikových softwarů, které kanceláře používají. Princip je takový, že by se měla zadat jediná informace, která se do všech zbylých systémů vykopíruje," uzavírá svou přednášku šéf firmy Legito.

12:50
Druhý panel konference řeší byznysové vize

Další část konference ILSF se bude zabývat modernizací advokátních kanceláří z hlediska příležitostí pro byznys.

S první přednáškou panelu vystoupí Kanaďan Friedrich Blase z firmy The Un-Firm. Jako poradce pro zvýšení konkurenceschopnosti pracoval pro advokátní kanceláře v 17 zemích světa.

13:00
Kanceláře si musí zachovat intelektuální kapitál, říká Blase

"Advokátní kanceláře budoucnosti musí být 'nefirmy', musí se zcela lišit od těch současných," říká Friedrich Blase z firmy The Un-Firm.

"Co si kanceláře musí zachovat, je intelektuální kapitál a zkušení lidé, kteří jsou schopni s klienty navazovat a udržovat dobré vztahy. Pokud používají nové technologie, neměli by s nimi pracovat jako v továrně. Právě kvůli intelektuálnímu kapitálu by si měli zachovat svou volnost v rozhodování," dodává.

13:07
Právníci jsou málo flexibilní, říká Blase

"Sedí si ve svých drahých kancelářích a po klientech chtějí, aby je v nich navštěvovali. Tempu svých zákazníků se nepřizpůsobují a ani nechápou, jak funguje jejich byznys. To je špatný přístup, který musíme změnit," říká Blase.

Na druhou stranu dodává, že právní oddělení velkých korporací bývají podfinancovaná a k inovacím v nich příliš nedochází.

13:17
Inovujte, abyste se udrželi na trhu, radí Blase

Advokacie už není jen věcí menších kanceláří a velkých právních oddělení korporací. Do oboru se čím dál více tlačí technologické firmy, které využívají právní softwary.

"Velké korporace jako GE si od těchto start-upů outsourcují právní služby. Toho byste si jako partneři tradičních advokátních kanceláří měli všímat," upozorňuje publikum Blase. Jeho vzkaz je jasný: inovujte, abyste se udrželi na trhu. Dosavadní potýkání se advokátů s technologiemi ovšem podle kanadského experta spíše ukazuje, že digitálním inovacím spousta z nich nerozumí, a tak se jim vyhýbá.

"Největší kapitál, jaký právní firma má, je vztah se zákazníkem, který raději volá jejím zástupcům a ne konkurenci. Takový vztah si musíte udržet," uzavírá svou přednášku Blase. Podle něj to bez technologických inovací nepůjde.

13:24
Následuje debata o byznysových vizích

V další části promluví Jana Blount z britské kanceláře DLA Piper, Jürg Birri z KPMG a Robert Němec z pražské kanceláře PRK Partners.

13:29
Právník nemá sedět na telefonu, ale hledat inovativní řešení s experty na technologie

"Právní firmy jsou tradičně velmi hierarchické. V budoucnu ale takhle fungovat nemohou. S využitím technologií se musí více spoléhat na manažery inovací, projektové manažery, všechny nové profese. Právník už zkrátka nemá sedět na telefonu, mluvit s klienty a chystat smlouvy. Musí hledat inovativní řešení s kolegy, kteří jsou experty na technologie," říká britská expertka Jana Blount, která má ve své advokátní kanceláři na starosti technologické inovace.

13:31
Na konferenci jsou přítomni i mladí zájemci ze středních škol
13:47
Právě hovoří místopředseda České advokátní komory Robert Němec

"Modernizace technologií je výzvou pro právníky i pro poskytovatele takových systémů," říká Robert Němec, partner advokátní kaceláře PRK Partners a místopředseda České advokátní komory.

"V Česku je ale problémem také to, že stát zaostává v digitalizaci, takže se hůře dostává k různým veřejným datům," připomíná Němec.

13:54
S další přednáškou přichází Petra Arends-Paltzer

Jako další z řečníků příchází Petra Arends-Paltzer ze Švýcarska. Mluvit bude o své zkušenosti s digitalizací právní kanceláře.

14:01
Vyhnout se osudu Nokie? Je potřeba advokátní kanceláře změnit

"Buď se přizpůsobíš, nebo zemřeš," cituje Arends-Paltzer známé úsloví. Podle ní se musí advokátní kanceláře změnit, aby nedopadly jako výrobce mobilů Nokia. Ten kdysi platil za lídra trhu, nezachytil ale inovace a musel ustoupit do pozadí.

"Advokátní kanceláře, které přijímají nové technologie, už na nutnost změny slyší. Buď takové inovativní firmy vznikají jako externí poradenské společnosti, nebo je zakládají právní oddělení velkých korporací," uvádí. Podle ní přináší digitalizace právníkům více dat, která zkvalitňují jejich práci a navíc ji zlevňují.

"Tisíc eur za hodinu práce právníka vám dnes dá celebrita, nebo bohatý zločinec. Podobné ceny jsou neúnosné," říká Arends-Paltzer.

14:05
Dnešní právník musí být více obchodníkem

Arends-Paltzer zmiňuje, že hlavními konkurenty tradičních právníků jsou weby, které nabízej rychlou radu s rozvodem nebo náhradou škody při ztraceném zavazadle v letadle.

"Tyhle firmy jsou skvělé v digitálním marketingu. Vědí, jak na své klienty cílit, a rozhodně každému neposílají newslettery do e-mailu," upozorňuje švýcarská expertka.

"Buď s těmito službami budete spolupracovat, nebo se pořádně podívejte, jak fungují, a pak to dělejte podobně," radí. "Právník současnosti musí být více obchodníkem, aby se ke svým klientům snáze dostal," dodává Arends-Paltzer.

14:11
Sociální sítě plní zásadní úlohu v hledání zákazníků
14:13
Skončil druhý diskusní blok

Následuje hodinová přestávka na oběd. Po pauze vystoupí Nilema Bhakta-Jones, šéfka společnosti Alacrity.

15:15
Začíná závěrečný blok konference

V poslední části ISLF konference budou tématem technologické inovace v Evropě a střední Evropě. Jako první promluví Nilema Bhakta-Jones z britské advokátní kanceláře Alacrity.

15:16
Inovacím v advokátních firmách brání Batman, podle Bhakty-Jonesová ale nejde o komiksového hrdinu, ale zkratku, za kterou se skrývá šéf, apatie, čas, peníze, zažité postupy a neochota se změnit

 

15:26
Firmy na sobě musí pracovat

"Aby mohly inovace uspět, je třeba v týmu změnit uvažování, více riskovat, nebránit se novým přístupům a sdílet společné cíle. Firmy při cestě za změnou ale nemohou spoléhat na génie, kteří jim přinesou spásu. Musí na sobě zkrátka tvrdě pracovat," pokračuje Bhakta-Jonesová.

15:30

15:32
V sále je stále plno i po šesti hodinách

 

15:35
Jak vypadají inovace u českých právníků?

Dalším bodem programu konference je stav inovací v advokátních kancelářích střední Evropy. Promluví Jan Spáčil z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal, Erwin Hanslik z Taylor Wessing a Josef Hlavička z advokátní kanceláře Havel & Partners.

15:55
Studenti by se kromě práva měli zaměřit i na technické obory

 

16:11
Jaká je budoucnost právníků v Evropě?

Jako poslední bod dnešní konference se budou probírat inovace v právním povolání na formátu Evropy. Jako první si bere slovo Antonín Mokrý, šéf Evropské asociace advokátních komor. Ta zastupuje přes milion evropských právníků. "V posledních letech se naše asociace zaobírá inovace v oboru právních služeb. Ustanovili jsme proto výbor pro zkoumání budoucnosti naší profese, kterou v příštích letech ovlviní technologie umělá inteligence a další technologie," říká Mokrý.

16:15
Kdo jsou závěreční řečníci?

Mokrého následuje pětice závěrečných řečníků: Martin Maisner, právník a kyberbezpečnostní expert. Krom něj promluví Simone Cuomo, Thierry Wickers a Peter Homoki z Evropské asociace advokátních komor, a také Betrand Debosque z francouzské kanceláře Bignon Lebray Avocats.

16:22

 

16:23
Právníci se musí změnit kvůli mileniálům

"Za pět až sedm let budou nejčastějšími zákazníky právníků mileniálové, což je generace vychovaná v digitálním světě," připomíná Thierry Wickers. To podle něj znamená, že se přístup právníků ke klientům musí změnit a musí své služby modernizovat.

16:24
Wickers patří k nejstarším řečníkům, ačkoliv je jeho přednáška věnována mileniálům

"Osmdesát procent lidí myslí, že nepotřebuje službu právníka. To skoro není v žádném oboru, já to ale vidím jako obrovskou příležitost. Využít k oslovování takových klientů můžeme použít právě moderní technologie - mobilní telefony a sociální sítě jako Facebook," dodává Wickers. Mezi řečníky paradoxně patří k nejstarším, celá jeho přednáška je přitom věnována mileniálům.

16:32
Co chtějí klienti?

Rychlou odezvu právníka, on-line konzultace zdarma, fixní poplatky právních služeb. Takové jsou podle Wickerse přání většiny lidí, kteří využívají právní služby. Dodává, že mileniálové nechtějí využívat moderní technologie pouze ke komunikaci s právníkem. Platit chtějí také on-line kartou nebo prostřednictvím PayPal.

16:51
Právníci si musí dávat pozor na své chování

Bertrand Debosque upozorňuje, že používání online platforem se u právníků může střetávat s jejich profesionálními pravidly. Uvádí, že komunikace po internetu může narušovat důvěrnost právnického tajemství, konflikt zájmů a právníci si navíc musí dávat pozor na způsob inzerování svých služeb na webu, aby nebyl příliš agresivní a chovali se při něm tak, aby neporušovali etiku svého povolání. "V tomto směru je třeba bránit jakémukoliv ovlivňování právníkova sdělení ze strany poskytovatele on-line služby," uvádí Debosque.

16:56

On-line z letošního ročníku konference Innovative Legal Services Forum končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne.