V pražském Slovanském domě se konal třetí ročník mezinárodní konference Innovative Legal Services Forum 2018.

Přes 200 účastníků z více než 25 zemí diskutovalo o robotizaci, outsourcingu, práci s big daty, business developmentu nebo vlivu umělé inteligence na trh právních služeb. Na akci během dne vystoupilo přes dvacet řečníků z Kanady, Velké Británie nebo Francie.

Hlavní hvězdou konference byl Kanaďan Andrew Arruda, který založil první umělou inteligenci v právu, systém ROSS. Ten si už ve Spojených státech najímají advokátní kanceláře na práci, kterou běžně dělali studenti práv – tedy rešerše ke smlouvám, vyhledávání relevantních soudních rozhodnutí a přípravu podkladů. Sám ROSS se pak na kauzách učí a zdokonaluje.

Dalšími světovými řečníky byli například Friedrich Blase, který získal ocenění Innovative Lawyer časopisu Financiér Times, anebo Nilema Bhakta-Jones, jež patří k nejvýznamnějším podnikovým právničkám ve Velké Británii.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
17.5.2018 16:56

On-line z letošního ročníku konference Innovative Legal Services Forum končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne.

17.5.2018 16:51 | Právníci si musí dávat pozor na své chování

Bertrand Debosque upozorňuje, že používání online platforem se u právníků může střetávat s jejich profesionálními pravidly. Uvádí, že komunikace po internetu může narušovat důvěrnost právnického tajemství, konflikt zájmů a právníci si navíc musí dávat pozor na způsob inzerování svých služeb na webu, aby nebyl příliš agresivní a chovali se při něm tak, aby neporušovali etiku svého povolání. "V tomto směru je třeba bránit jakémukoliv ovlivňování právníkova sdělení ze strany poskytovatele on-line služby," uvádí Debosque.

17.5.2018 16:32 | Co chtějí klienti?

Rychlou odezvu právníka, on-line konzultace zdarma, fixní poplatky právních služeb. Takové jsou podle Wickerse přání většiny lidí, kteří využívají právní služby. Dodává, že mileniálové nechtějí využívat moderní technologie pouze ke komunikaci s právníkem. Platit chtějí také on-line kartou nebo prostřednictvím PayPal.

17.5.2018 16:24 | Wickers patří k nejstarším řečníkům, ačkoliv je jeho přednáška věnována mileniálům

"Osmdesát procent lidí myslí, že nepotřebuje službu právníka. To skoro není v žádném oboru, já to ale vidím jako obrovskou příležitost. Využít k oslovování takových klientů můžeme použít právě moderní technologie - mobilní telefony a sociální sítě jako Facebook," dodává Wickers. Mezi řečníky paradoxně patří k nejstarším, celá jeho přednáška je přitom věnována mileniálům.

17.5.2018 16:23 | Právníci se musí změnit kvůli mileniálům

"Za pět až sedm let budou nejčastějšími zákazníky právníků mileniálové, což je generace vychovaná v digitálním světě," připomíná Thierry Wickers. To podle něj znamená, že se přístup právníků ke klientům musí změnit a musí své služby modernizovat.

17.5.2018 16:22

 

17.5.2018 16:15 | Kdo jsou závěreční řečníci?

Mokrého následuje pětice závěrečných řečníků: Martin Maisner, právník a kyberbezpečnostní expert. Krom něj promluví Simone Cuomo, Thierry Wickers a Peter Homoki z Evropské asociace advokátních komor, a také Betrand Debosque z francouzské kanceláře Bignon Lebray Avocats.

17.5.2018 16:11 | Jaká je budoucnost právníků v Evropě?

Jako poslední bod dnešní konference se budou probírat inovace v právním povolání na formátu Evropy. Jako první si bere slovo Antonín Mokrý, šéf Evropské asociace advokátních komor. Ta zastupuje přes milion evropských právníků. "V posledních letech se naše asociace zaobírá inovace v oboru právních služeb. Ustanovili jsme proto výbor pro zkoumání budoucnosti naší profese, kterou v příštích letech ovlviní technologie umělá inteligence a další technologie," říká Mokrý.

17.5.2018 15:55 | Studenti by se kromě práva měli zaměřit i na technické obory

 

17.5.2018 15:35 | Jak vypadají inovace u českých právníků?

Dalším bodem programu konference je stav inovací v advokátních kancelářích střední Evropy. Promluví Jan Spáčil z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal, Erwin Hanslik z Taylor Wessing a Josef Hlavička z advokátní kanceláře Havel & Partners.

Související