Podpora Evropské unie a NATO v České republice letos výrazněji stoupla, naopak v Maďarsku a Polsku se snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění ve čtyřech středoevropských zemích z uskupení visegrádská čtyřka (V4), které zveřejnili organizátoři mezinárodní konference Globsec, jež začala ve čtvrtek v Bratislavě.

Podle sondáže považuje Evropskou unii za dobrou věc 51 procent obyvatel České republiky, loni to bylo jen 35 procent. Opačný názor zastává nyní 16 procent respondentů oproti 26 procentům dotazovaných v minulém roce. Více než dvě třetiny (69 procent) Čechů uvedlo, že v případném referendu by hlasovali pro setrvání své země v EU, loni tento názor mělo jen 41 procent dotazovaných.

"Zatímco Poláci mohou být stále považováni za nejvíce proevropské ve V4, pověst Čechů jako největších euroskeptiků slábne. Podpora Evropské unie výrazně stoupla ve všech částech české populace," uvedl k průzkumu nevládní institut Globsec.

V Polsku ovšem podpora Evropské unie klesla na 62 procent ze 78 procent v loňském roce. Mírný pokles na 58 procent zaznamenalo Maďarsko. Na Slovensku naopak došlo k nepatrnému růstu podpory, 53 procent dotazovaných v zemi pod Tatrami označilo Evropskou unii za dobrou věc.

Stejně jako v názoru na Evropskou unii Češi nyní lépe hodnotí členství své země v NATO. Za dobrou věc NATO označilo 65 procent respondentů, loni to bylo 53 procent dotazovaných. Nejrezervovanější vztah k Severoatlantické alianci mají ze zemí V4 Slováci, z nichž kladně se o NATO vyjádřily necelé dvě pětiny (37 procent).

Češi jsou podle sondáže nejslabšími zastánci konspiračních teorií ve středoevropském regionu. V Česku a Polsku na rozdíl od Maďarska a Slovenska většina respondentů uvedla, že život obyvatel se zlepšil po pádu komunistického režimu v roce 1989.