Do Česka dokázal přivést zápasy hokejové NHL v roce 2008, nebo Final Four basketbalové Euroligy v roce 2006. V Ostravě vytáhl na výsluní atletický mítink Zlatá tretra, loni se i díky němu v Praze odehrál první ročník tenisového Laver Cupu za účasti největších hvězd v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

Miroslav Černošek se dlouhodobě stará i o české tenisové reprezentanty v rámci týmových soutěží Davis Cup a Fed Cup a dlouhodobě finančně podporuje české juniorské tenisové naděje. "Pokud bych si měl přivlastnit nějaký díl úspěchu za týmové trofeje, tak v tom, že jsem Tomáše Berdycha, ale i Radka Štěpánka nebo všechny holky přesvědčil, že hrát za Česko jim přinese více slávy a osobního uspokojení," říká k úspěchům Černošek.

Kdo z plejády hvězd, které jste do Česka přivedl, na vás nejvíce zapůsobil a proč?

Vzhledem k tomu, že portfolio mých sportů není jen o tenise, tak bych to nerad zúžil jen na jednu hvězdu.

Začal bych Usainem Boltem. Když jsme začali dělat Zlatou tretru, tak byla ve velké krizi a právě Usain nám pomohl dostat ji do nejvyšších pater atletiky. V Ostravě startoval celkem devětkrát a tolikrát nestartoval třeba ani v Paříži, Londýně nebo Curychu. Dostat Bolta devětkrát do Ostravy považuji za mimořádný úspěch osobní i mého týmu. Usain byl stoprocentní profík, a navíc uměl dělat show pro lidi. Nejde o to jen pobavit diváky výkonem, ale i celkovým vystupováním.

Laver Cup, to bylo něco mimořádného. Komu se to podaří, že se v životě dostane u tak prestižního sportu, jako je tenis, ke světové premiéře? Nedá se nezmínit noblesa a vysoká profesionalita Rogera Federera, která mě velmi oslovila, a myslím si, že ukázal, proč je to takový fenomén světového tenisu a sportu.

Byl právě Roger Federer klíčem pro úspěch Laver Cupu? Jak se vlastně Praha dostala k tomu pořádat veledůležitý první ročník? Co hrálo roli při výběru Prahy?

Velkou roli v tom hrál právě Roger Federer. On v Praze hrál před lety Davis Cup (Švýcarsko prohrálo v roce 2007 2:3 s Českem) a velice se mu tady líbilo. Pro projekt se hledala země ve středu Evropy a ve hře nakonec zůstaly Praha a Berlín, a Praha vyhrála. Roger byl hlavní silná figura a před Laver Cupem udělal městu neskutečné PR, hrál tenis na Vltavě, byl na radnici. Udělal tomu projektu a i Praze obrovskou reklamu a vytvořil z něj značku.

Ale zapomněl jsem ještě na jednu moc důležitou postavu, a tou je Ivan Lendl, který je pro mě famózním příkladem profesionála. Jak od Ivana, tak od Usaina nebo Rogera člověk pochytí něco, co je dokázalo dostat až na vrchol. Bolt je šoumen a v dobrém slova smyslu šašek, Federer je gentleman a Ivan je skvělý glosátor.

V čem je pořádání podobných akcí specifické? Jak dlouho dopředu se začíná plánovat?

Na akce, které jsou "vlastenecké", probíhají v Česku a máme je plně ve svých rukou, nám stačí obvykle půl roku. Ale třeba Laver Cup se začal připravovat rok a čtvrt před začátkem. Vstupovalo do toho více subjektů, šlo o světovou premiéru. Firmy, které se na tom podílely, do toho investovaly velké peníze a myslím, že to nakonec v hale bylo vidět. Snažily se využít zkušeností z dřívější doby. Některé efekty v hale byly podobné těm z turnaje Masters v Londýně, hra světla a tmy, temné prostředí a proti tomu kontrast tenistů.

Byly s přípravou nějaké problémy, nebo vše proběhlo hladce?

Zatímco v Ostravě máme úžasnou podporu – tu máme ale i v Prostějově a Olomouci –, tak bohužel v Praze je podpora nic moc. To bylo vidět v kauze Laver Cup, kdy nám měsíc před akcí odmítali dát korunu. Pak na ně trochu přitlačil Federer, jinak bychom od nich žádné peníze nedostali. Když si vezmete, že šlo o světovou premiéru, která se objevovala ve všech hlavních zprávách od BBC, CNN až po New York Times, pro Prahu to byla obrovská reklama a my jsme z nich nebyli schopni dostat dva miliony korun. Největší reklamu z toho projektu neměla Česká sportovní nebo O2 arena, ale hlavně město Praha.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.