Zřejmě na přelomu června a července se sejde Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi k jedinému bodu a tím bude kůrovcová kalamita. Roky postupující devastaci českých lesů začali politici věnovat pozornost poté, co ministr zemědělství v demisi Jiří Milek kvůli kalamitě odvolal ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda a premiér v demisi Andrej Babiš z podcenění situace obvinil i bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Svolat k tématu mimořádné zasedání se rozhodla pirátská strana.

"K dnešnímu dni podepsalo petici ke svolání mimořádné schůze 67 poslankyň a poslanců z klubů pirátů, ODS, ČSSD, SPD, TOP 09 a KDU-ČSL, podpisy přislíbili i poslanci KSČM. Termín plánují v některém ze sněmovních týdnů na konci června nebo začátku července. Přesné datum vyjde na základě dohody s ostatními kluby," uvedl iniciátor akce, poslanec a druhý místopředseda pirátů Radek Holomčík. Ke svolání schůze stačí 40 podpisů.

Důvodem, proč piráti volají po zasedání, je podle Holomčíka náhlá změna rétoriky ministerstva zemědělství. "Z verze ‚nic jsme nepodcenili, udělali jsme maximum, může za to sucho‘, do verze ‚může za to vedení Lesů ČR a bývalý ministr zemědělství‘. Z této změny lze usuzovat, že veřejnosti nebyla nebo není říkána pravda. Smysl schůze je, aby se všechny zainteresované strany mohly vyjádřit a hlavně aby se veřejnost i poslanci dozvěděli pravdu," dodal poslanec.

Piráti chtějí ještě před zasedáním připravit seznam otázek, které na schůzi položí. "Všem dotazovaným je zhruba v dvoutýdenním předstihu pošlu a také je zveřejním, aby vše bylo transparentní," řekl Holomčík. Ptát se na kalamitu piráti chtějí současného i bývalého ministra zemědělství, ministra životního prostředí i dalších vládních úřadů. "Richarda Brabce se zeptám, co dělali jako dozorový orgán, ministerstva financí na financování kroků vedoucích k řešení kalamity, ministerstva vnitra na nevyhlášení mimořádného stavu a ministerstva průmyslu a obchodu na koncepci podpory dřevozpracujícího průmyslu."

Kůrovcovou kalamitu, která trvá již nejméně pět let, odborníci označují za největší za poslední staletí. Kromě Moravy jsou napadené smrky i na Vysočině, ve středních a jižních Čechách. Spor se vede o to, zda nejen Lesy ČR, ale i ostatní vlastníci udělali dost pro to, aby kalamitu zastavili či alespoň omezili její šíření.

Lesníci se hájí, že hlavní příčinou masového napadení kůrovcem je klimatická změna a oslabení smrkových lesů vysokými teplotami. Kritici jim vyčítají, že reagovali pozdě a že na kalamitě má svůj podíl i nepružný systém, kdy zejména těžbu kůrovcem poškozených stromů pro největší majitele, státní Lesy ČR a Vojenské lesy a statky, provádí najaté soukromé firmy.

Mimořádná schůze ke kůrovci nebude v příštích týdnech jediná. Poslanci se příští čtvrtek na mimořádném zasedání vrátí ke slovům prezidenta Miloše Zemana o jedu novičok. Svolání schůze zařídilo 55 poslanců z klubů TOP 09, ODS, pirátů, STAN a KDU-ČSL.

Mimořádné schůze sněmovny často reagují na výjimečné události či aféry. Například v říjnu 2017 parlament projednával memorandum o lithiu, které podepsal s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Sněmovna tehdy vyzvala vládu, aby platnost memoranda zrušila.

V květnu 2017 se zase konala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny s názvem "Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti". A v březnu 2016 musel tehdejší ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš před poslanci vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo.