Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) odvolal z funkce ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku. Rozhodl se tak kvůli chybám, které se objevily v letošních maturitních testech z češtiny a přijímacích zkouškách na střední školy. Ministr to v úterý řekl novinářům po setkání ze Zíkou, od kterého chtěl vysvětlení, jak se mohly chyby v testech objevit.

Zíka končí k 31. květnu a od 1. června ho nahradí analytička Michaela Kleňhová, která původně měla do funkce nastoupit od prosince. Do čela Cermatu ji vybrala komise již loni v listopadu, bývalý ministr Stanislav Štech (za ČSSD) ale tehdy rozhodl, že Zíka organizaci povede ještě tento rok.

Kleňhová má podle Plagy navrhnout změny, které by u maturit a přijímacích testů zamezily opakování chyb.

"Jednou z věcí, která selhala, je to, že přes validační komise prošly otázky, které měly případně dvě správné odpovědi. To je jeden z úkolů pro novou ředitelku, aby se podívala na to, aby mechanismy začaly fungovat," zmínil Plaga.

Podle ministra je potřeba také diskutovat o podobě maturit a o nastavení otázek a odpovědí. Za rozumné označil stažení maturity pouze na didaktickou část. "Nebráním se otevření široké debaty o podobě maturit a případném přenastavení," řekl Plaga na briefingu. Uvítal by komplexnější debatu, nerad by dělal rychlé řešení během 14 dnů.

Práci, kterou Zíka odvedl, Plaga ocenil. Vyzdvihl třeba to, že za celých osm let neuniklo před maturitami zadání testů. Zíka podle něj zůstane zaměstnancem Cermatu.

Chyba v maturitním testu z českého jazyka a literatury se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení "... růže přináší". Po projednání ve všech validačních komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo "trpělivost", tedy ustálené slovní spojení "trpělivost růže přináší". Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale Plaga rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané "čas růže přináší".

Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků. Úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech žáků, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Z povinného testu z češtiny propadlo letos na jaře 6488 maturantů z celkového počtu 62 234, tedy 10,4 procenta.

Změna hodnocení pomohla 147 studentům. "Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na 'uspěl'. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň. Uvedená chyba nás velmi mrzí a omlouváme se za ni žákům a školám," uvedl Plaga. Všichni dotčení žáci podle něj dostanou opravené výsledky nejpozději do úterý.

Zíka v pondělí řekl, že maturitní test prošel několika kontrolami odborníků a všichni tvrdili, že je v nich vše správně. Na základě žádosti o přezkoumání výsledků jedné žákyně se Cermat začal zabývat případnou chybou v testu. Podle Zíky ji v prvním stanovisku všichni zamítli, později ale byla chyba Cermatu uznána. "Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Systém toto nemohl odhalit," domnívá se Zíka.

Chyba byla letos na jaře i v testech jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol, které rovněž organizuje Cermat. Týkala se otázky z češtiny, kde měli studenti ze čtyř slov najít to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Správně bylo slovo zabručeli a později se zjistilo, že byla správně i další možnost ve slově rozběhla. Kořen tohoto slova obsahuje jen tři písmena, ale čtyři hlásky, jelikož tam je e s háčkem. Chyba v testu pomohla k přijetí na osmileté gymnázium dvěma žákům, kteří původně neuspěli.

Související