České lesy se potýkají s mimořádnou kůrovcovou kalamitou, jakou žijící odborníci nepamatují, a záchrana české krajiny se podle vlády neobejde bez pracovníků ze zahraničí. Potřeba jich jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce tisíce a momentálně se řeší, jak je do Česka co nejrychleji dostat. Vládní plán nyní začíná získávat jasnější obrysy.

Nejpravděpodobnější cestou jsou sezonní víza, která se pracovníkům udělují na šest měsíců. Pro HN to po jednáních s ministry a premiérem v demisi uvedla šéfka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. "Lovit" se budou pracovníci na Ukrajině.

"Jejich příjezd však záleží na tom, kdy je seženeme. V případě, že by se zaměstnanci na Ukrajině pro Lesy České republiky našli příští týden, musíme rozjet společně s ministerstvem zemědělství přípravu na hromadnou žádost o nábor," popisuje Novotná s tím, že žádost pak dokážou úřady vyřídit do dvou měsíců, takže dělníci by mohli nastoupit v červenci.

Lesy ale vyžadují pomoc okamžitě. "Potřebujeme je hned, protože teď se kůrovec rojí," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy podle ní shánějí jak kvalifikované odborníky na těžbu dřeva, tak nekvalifikovanou pracovní sílu. "Podstatnou část těchto pracovníků tvoří lidé, kteří vyhledávají kůrovce," vysvětlila Jouklová s tím, že napadené stromy je potřeba rozpoznat, označit a co nejdříve pokácet, aby se brouk nešířil dál.

Zdůraznila, že zhruba stovka pracovníků, kterou Lesy ČR potřebují, představuje jen zlomek z celkového personálního nedostatku. Mnohem více lidí podle ní postrádají firmy, které mají s Lesy ČR uzavřené smlouvy o těžbě dřeva. "Podle odhadů chybí na straně dodavatelů prací asi dva tisíce lidí," dodala mluvčí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.