Ministr školství Robert Plaga věří, že si ze středečního jednání vlády odnese přes jednu miliardu korun, což je částka, kterou nutně potřebuje ve školství. Konkrétně jde o 1,158 miliardy korun, skládající se ze 400 milionů korun původně poslaných na slevy z jízdného pro studenty a seniory plus 623 milionů korun do regionů a 135 milionů pro lékařské fakulty.

"Pevně věřím, že tyto peníze na vládě získám," říká v rozhovoru ministr Plaga.

Pokud jde o zmiňovaných 400 milionů korun, to jsou peníze, které vaše ministerstvo dalo původně na to, aby měl stát peníze na slevy z jízdného pro studenty a seniory?

Už když se tyto peníze blokovaly na jízdné, upozorňoval jsem, že až budu mít dopočítáno, kolik financí chybí ve školství v regionech, pro peníze si přijdu.

Takže to nebyly peníze, kterých jste se chtěl zbavit?

Celou dobu jsem to bral jako řízení cash flow, už tehdy jsem avizoval, že jak budu mít do konce dubna spočítané chybějící prostředky v krajích, tak si pro peníze přijdu, což se stane ve středu. Kromě vrácení těchto 400 milionů mi má ještě vláda přihodit 623 milionů.

Tyto peníze budou směřovat do krajů?

Je to tak. Když mi na začátku května poslali z krajů informaci o tom, jaký mají deficit, tak to byla jedna miliarda a dvacet milionů korun. Tyto peníze v regionech chybí ve školství. Právě tyto peníze jdu nárokovat, abychom mohli posílit rozpočty škol. Kromě toho jsem připravil ještě žádost o 135 milionů korun.

Ty by šly na co?

Ty jsou pro vysoké školy, pro lékařské fakulty. Souvisí to s nedávným setkáním pana premiéra s děkany lékařských fakult a s chystaným plánem na navýšení počtu studentů lékařských oborů.

Dojde skutečně k tomuto navyšování?

Nábor bude asi od příštího roku, společně s ministrem zdravotnictví děláme všechno pro to. Nynější peníze jsou na posílení rozpočtů lékařských fakult už v letošním roce, aby se fakulty začaly chystat na to, že od příštího roku budou moci vzít více studentů, a platy mohly posílit už teď.

Věříte, že všechny tyto peníze na vládě dostanete?

Pevně tomu věřím, je to nárok, který jsem avizoval opravdu od února, nebyl zpochybňovaný, akorát chtěla paní ministryně financí přesná čísla, takže si myslím, že se ve středu na této částce shodneme.

Podle některých informací chystáte také kompromis ohledně reformy financování regionálního školství, jehož změny se snaží mnozí poslanci oddálit...

Například poslanec Václav Klaus mladší chystá odklad o dva roky, ale existuje také návrh hejtmana a poslance Ivo Vondráka o roční odklad. Tento návrh budu podporovat, protože když přijedu za řediteli škol do regionů, upozorňují mě na jeden problém. Když podle nich začne reforma od ledna některého roku, tak oni rozhodují o kantorech a rozsahu výuky už od září předchozího roku. Takže podporuji roční odložení plného náběhu této reformy, ale s tím, že peníze bychom poskytli školám už od září roku 2019.

Související