Případ společnosti KM Plus, která na Chrudimsku léta vyráběla lepidla a další chemické přípravky, už proběhl médii před půl rokem. Tehdy vyšlo najevo, že finanční správa na firmu uvalila zajišťovací příkazy, a během hodiny ji tak kvůli podezření na daňový podvod zlikvidovala.

Tehdejší volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek dokonce kvůli zásahu v KM Plus požadoval odstoupení šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, která dnes zaujímá ministerský post ve vládě Andreje Babiše.

Teď policie přišla s prohlášením, že se jí podařilo získat důkazy o promyšleném podvodu.

Případ začal v roce 2015, když nyní stíhaný majitel firmy Michal Kovárník úspěšně usiloval o dotaci z fondu regionálního rozvoje pod ministerstvem průmyslu a obchodu. Kovárník říká, že už tehdy se díky systému přidělování dotací dostal pod přísnější dohled jak samotného ministerstva, tak jeho agentury CzechInvest. "Tento projekt byl vybrán, že bude mít větší kontrolu. Každý krok jsme si nechali schvalovat," popisuje Kovárník.

Účelem dotace bylo pořízení dvou nových automatických linek na plnění chemikálií a jednoho stroje na vyfukování plastových lahví. Tady podle policie začalo plánování podvodu.

"Podnikatel z Chrudimska vymyslel, jak si pomoci k penězům z fondu regionálního rozvoje. Domníváme se, že jsme prokázali, že vytvořili řetězec, aby mohli fiktivně provést platbu za dodané stroje," uvedl zástupce odboru hospodářské kriminálky pardubického policejního ředitelství David Kakrda.

Podvod podle vyšetřovatelů spočíval v tom, že Kovárník zmanipuloval výběrové řízení, ve kterém nechal vyhrát spřízněnou stavební firmu ze Žďáru nad Sázavou Stavby Kapitán.

Ta stroje dodala, navíc za vyšší cenu, než je obvyklé na trhu. Kovárník však upozorňuje, že součástí dodávky nebyly jen stroje. "Zakázka byla na strojní vybavení a také stavební úpravy. Takže se řízení mohla účastnit strojní nebo stavební firma. Dělaly se například statické výztuhy ve třetím patře nebo vzduchotechnika. A firma Stavby Kapitán vyhrála," řekl Kovárník.

Policie na dotaz, zdali při zajišťování důkazu pracovala i s informací, že součástí dodávky byly rozsáhlé stavební úpravy, odpověděla, že nikoliv. "Nebylo to v hledáčku našeho šetření," uvedl Kakrda.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.