Za dva týdny čeká nový trh Start pražské burzy určený pro malé a střední podniky druhý obchodní den. Tentokrát se zájem investorů pokusí vyvolat společnost Hub Ventures, která v Praze, Brně a Ostravě nabízí pronájem sdílených pracovních prostor.

Zároveň se budou obchodovat také akcie obuvnické společnosti Prabos a výrobce náplní do trojrozměrných tiskáren Fillamentum, které byly upsány při historicky prvním obchodním dnu burzy Start v květnu.

Výměnou za asi čtvrtinu svých akcií chce Hub Ventures získat až 90 milionů korun. Čtyři roky stará firma se sídlem v Praze je největším českým provozovatelem takzvaných coworkingových center zhruba se 34procentním podílem na trhu. Pod značkou Impact Hub svým klientům nabízí vybavená pracovní místa, ať už jde o kanceláře, fixní stoly či open space. Prostory pronajímá také na různé vzdělávací akce nebo eventy.

Vedle pronájmů se firma zaměřuje na pořádání akceleračních programů pro start-upy a poradenskou činnost.

"Naší výhodou oproti konkurenci je, že jsme coworkingové služby začali nabízet ještě předtím, než se český trh rozvinul. Dokážeme díky tomu dobře odhadnout jeho další vývoj a předvídat případné krize. Umíme navíc nabídnout i propojení na stejně zaměřené firmy v zahraničí," popisuje Zdeněk Rudolský, spolumajitel Hub Ventures, čím chce případné investory zaujmout.

Sdílené kancelářské prostory nejčastěji využívají mladé technologické firmy nebo podnikatelé, kteří si zatím nemohou vlastní kanceláře dovolit. Jejich výhodou je mimo jiné možnost setkávání, výměny nápadů a zkušeností s dalšími nájemníky. Dnes má společnost asi 1400 klientů. Ve svých začátcích služeb Hub Ventures využíval například operátor mobilní sítě pro internet věcí SimpleCell nebo IT firma Czechitas.

Třetina peněz získaných od investorů má firmě pomoci se splácením akcionářské půjčky. Zbytek plánuje Hub Ventures použít na ovládnutí konkurenční společnosti a na nákup nové kancelářské budovy v Praze.

"Úspěšný úpis akcií nám pomůže naše plány na rozvoj realizovat rychleji. Pokud získáme investory, kteří budou věřit našemu projektu, mohli by nám také poradit s dalším směřováním firmy. V případě neúspěchu by bylo složité uskutečnit zejména připravovanou akvizici," říká Rudolský.

Aby se vstup na burzu uskutečnil, potřebuje Hub Ventures upsat investorům minimálně 11,5procentní podíl akcií v hodnotě zhruba 25 až 35 milionů korun.

Celý proces se završí 26. června.  Do té doby mají případní zájemci možnost zúčastnit se setkání s vedením firmy. Jedním z nich bude i prezentace, kterou tento čtvrtek ve spolupráci s Pražskou burzou pořádá společnost Economia.

Hub Ventures

Přestože Hub Ventures oznámila svůj vstup na burzu jako první zájemce, kvůli dlouhým administrativním přípravám vstupuje na nový trh až jako poslední z úvodního čtyřlístku firem. Zobchodovat své akcie se minulý měsíc pokusily už tři společnosti.

Největší zájem investorů vyvolala firma Fillamentum z Hulína. Podařilo se jí prodat všech připravených 28 800 akcií při ceně 825 korun za kus.

Noví akcionáři získali celkem pětinový podíl a stanovili tržní hodnotu firmy zhruba na 105 milionů korun.

Také nyní bude možné s akciemi Fillamenta obchodovat. Další příležitost získat podíl ve společnosti dostanou případní zájemci až na podzim. Celkem se na trhu Start bude obchodovat čtyřikrát za rok.

"Protože poptávka během primárního úpisu převyšovala nabídku, předpokládáme, že alespoň jednotky lotů se zobchodují i tentokrát. Očekáváme, že cena za akcii bude stejná nebo o něco vyšší než při prvním obchodním dnu," uvedl Jakub Burda z poradenské společnosti Roklen, která Fillamentum zastupuje.

Dalším účastníkem druhého obchodního dne bude výrobce pracovní a outdoorové obuvi ze Slavičína. Společnost Prabos už přes nový trh pražské burzy mezi nové investory umístila zhruba pětiprocentní podíl firmy v hodnotě více než 22 milionů korun. Investorům však původně nabízela až 15procentní podíl, tedy akcie za dalších 38 milionů korun při stanovené ceně 400 korun za akcii. Vedení společnosti už v květnu zamýšlelo při další příležitosti i tuto část mezi investory rozdělit.

Část z nich je možné od tohoto pondělí obchodovat přes burzu RM-SYSTÉM, jejímž majitelem je společnost Fio banka. Na trhu Start potom firma plánuje nabídnout zbývajících asi 82 tisíc kusů akcií.

"Očekáváme, že během druhého obchodního dne se nám podaří přes burzu Start upsat všechny zbylé akcie, které jsme prozatím nezobchodovali," uvedl spolumajitel společnosti Prabos Jaroslav Palát. "Peníze chceme použít především na umoření úvěru od banky. Rád bych měl volné ruce a úrokové sazby pod svou kontrolou," dodal Palát, který část peněz plánuje vložit také do výstavby továrny na Ukrajině.

Poslední firmou, která však při svém prvním pokusu o vstup na kapitálový trh neuspěla, je výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV. Přestože její zakladatel Ladislav Semetkovský opětovnou nabídku akcií přes burzu nevyloučil, druhý obchodní den k tomu nevyužije.

Projektem Start chce Pražská burza dát vlastníkům menších nebo začínajících firem novou možnost, jak prodat část svých podílů nebo jak získat peníze na další rozvoj byznysu. Není určen pro drobné investory, ale spíše pro zkušenější profesionály, kteří také disponují větším objemem peněz, výše minimální investice je stanovena asi na půl milionu korun.