ČSSD ukončila členství Petru Trabalkovi, který v Děčíně vlastní problémový dům s chudými nájemníky. V úterý to řekl předseda děčínské ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna. V nájemním bydlení podniká i další sociální demokrat, zastupitel ústeckého obvodu Severní Terasa Marcel Běhounek. U něj sociální demokraté problém nevidí.

Pro Trabalkovu nemovitost v Zelené ulici vyhlásil děčínský magistrát již loni opatření obecné povahy, což znamená, že se tu nově příchozím nevyplácí doplatky na bydlení. Nájemníci domu si v minulosti stěžovali například na zamoření štěnicemi. Právě Trabalkovo podnikání bylo důvodem k ukončení členství.

"Dům, kde pronajímá byty sociálně slabým a stát to platí, je v naprosto strašném stavu. To nám dělá ostudu a nebyla tam žádná náprava," vysvětlil důvod Trabalkova vyloučení Foldyna. Hlasování o ukončení jeho členství bylo podle Foldyny téměř jednomyslné, ze 41 hlasujících členů místní organizace ČSSD byl proti jediný.

Krok stranických kolegů z Děčína přivítal krajský předseda strany Miroslav Andrt. "Na ten objekt jsme se byli podívat v loňském roce i s tehdejším (ministrem vnitra) Milanem Chovancem. Ukazovali jsme, jakým způsobem se tady obchoduje s chudobou a když jsem zjistil, že to provozuje člen sociální demokracie, tak jsem z toho neměl radost," doplnil Andrt.

V nájemním bydlení podniká i další sociální demokrat, zastupitel ústeckého obvodu Severní Terasa Marcel Běhounek, který je jedničkou pro tento obvod pro říjnové volby. Deník Mladá fronta dnes již dříve upozornil, že Běhounkovy firmy vlastní dva bytové domy ve čtvrtích Střekov a Krásné Březno. Ten na Střekově vyhodnotil ústecký magistrát jako problémový a zahrnul jej do opatření obecné povahy. Běhounkova společnost Severočeská realitní navíc vlastní i byty na problémovém sídlišti Mojžíř. To spadá rovněž do lokalit, kde se nově příchozím nevyplácí doplatky na bydlení.

Nájemnice Běhounkova bytu v Krásném Březně listu řekla, že platí měsíční nájemné 9100 korun a 1500 za elektřinu v bytě 2+1. Nájmy se v této lokalitě běžně pohybují okolo 5500 až 6000 korun bez energií.

Běhounek srovnání s Trabalkou odmítá, stejně tak to, že by vydělával na chudých. "Myslím si, že je rozdíl mít ubytovnu a byty," řekl Běhounek s tím, že v domech jeho firem jde o standardní dlouhodobé nájemní smlouvy za běžné nájemné. "Není to tak, že by tam byla velká fluktuace. Ani tam nejsou byty, kde by v jedné místnosti bylo šest lidí," doplnil Běhounek.

Andrt podle svých slov s Běhounkem o jeho podnikatelských aktivitách mluvil, problém ale nevidí. "O bytech v Mojžíři nevím. Mluvili jsme o těch dvou domech, kde to je na rozdíl od pana Trabalky, který to provozoval jako sociální ubytovnu, tak tady žiju v tom, že je to nájemní bydlení. Kde i ty cenové hladiny, které mi uváděl pan Běhounek, se nevymykaly z relace běžného nájemného," vysvětlil Andrt.

Související