Minulý týden vláda schválila novelu zákona o obchodních korporacích. Podle nové úpravy, kterou ještě musí schválit zákonodárci, bude možné zrušit společnosti, jež nezveřejnily výkazy za dva uplynulé roky. Cílem ministerstva spravedlnosti, které návrh představilo je zbavit se neaktivních firem, které by časem mohly posloužit jako takzvané bílé koně pro finanční podvody.

Místopředseda pirátů Jakub Michálek s návrhem souhlasí, chce ale navíc ulehčit podnikatelům od byrokratické zátěže tím, že by výkazy museli dodávat pouze na finanční úřad. "Poctivému podnikateli, který dokumenty zveřejňuje, to ušetří práci. Nepoctivý podnikatel bude vždy vystupovat proti tomu, aby se údaje zveřejňovaly," říká Michálek.

Aktivní firmy podle něj návrh ministerstva nedonutí plnit svou povinnost, protože ta není soudy dostatečně vymáhána. Podle únorového průzkumu společnosti Bisnode nezveřejňují své výkazy více než dvě třetiny firem.

Jaký je váš názor na zpřísňování pravidel pro zveřejňování výkazů v obchodním rejstříku?

Myslím, že to je naprosto správně, protože těch organizací, které vznikají a nevykazují žádnou činnost nebo jsou to nějaké podivné schránky, je strašně moc. Je potřeba je efektivně likvidovat.

Neohrozí to i aktivní firmy?

Myslím si, že ne. Soud už dnes může zrušit spoustu firem a vlastně se k tomu téměř vůbec nepřikračuje. V extrému mohou být firmy, které nezveřejní účetní závěrky i zrušeny, ale téměř se to nekontroluje. V okamžiku, kdy firma podstatným způsobem porušuje zákon, tak taky může být zrušena. Ale to jsou naprosté výjimky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.