Na britské královské svatbě prince Harryho a jeho manželky Meghan, vévodkyně ze Sussexu, byla Tereza Maxová, laureátka minulých ročníků ankety Hospodářských novin TOP ženy Česka, jedna ze dvou českých zástupkyň. Ještě spolu s dietoložkou Gabrielou Peacock Báňovou.

"Byl to nevšední zážitek, ale přání novomanželů bylo detaily svatby nešířit, tedy se z toho musím omluvit," reaguje topmodelka, která se dnes věnuje především svým charitativním projektům.

Právě i díky této činnosti se důvěrně zná s princem Harrym a britskou královskou rodinou.

Maxová žije střídavě v Monte Carlu a v Praze. Zároveň několik uplynulých let je možné ji často vídat v Turecku, v okolí resortu Six Senses Kaplankaya, který spolu s manželem Burakem Oymenem rozšiřuje a zvelebuje. "Na tom se aktuálně vybíjím, podílím se na tvorbě interiérů a designu projektu. Jde o velký developerský projekt v Bodrumu v Turecku," přibližuje Maxová.

Dál ale nezapomíná ani na nadaci, která nese její jméno a která zaštiťuje její charitativní aktivity. Ta loni oslavila dvacáté narozeniny. "I díky této nadaci a aktivitám s ní spojeným mám pocit, že jsem poslední dvě desetiletí neproflákala," těší ji. "Podporujeme maminky v azylových domech, rodiny, kterým hrozí odebrání dětí, matky samoživitelky, sexuálně zneužívané a týrané děti, děti v náhradních rodinách nebo dětských domovech," popisuje sama matka tří dětí.

Loni podpořila Nadace Terezy Maxové dětem 315 žádostí o poskytnutí finančního příspěvku v celkové hodnotě téměř 16 milionů korun.

Byť rozdělit čas na rodinu a práci je nejen pro Maxovou složité - ženy často nemohou obojí dělat naplno, nemyslí si Maxová, že je třeba diverzitě v byznysu, politice a veřejném životě nějak uměle pomáhat. "Nevěřím na kvóty, které situaci jen zhoršují, a na to, že by se mělo ženám v čemkoliv jakkoliv ulevovat. Je ale minimálně třeba vycházet vstříc maminkám, které se chtějí po mateřské vracet do práce," soudí.

Kariéru modelky, která ji proslavila, začala v roce 1989 v Paříži. Postupně se stala jednou z nejvyhledávanějších tváří v branži.

Dnes svět modelingu stále sleduje, a tak může dobře porovnat, jak se za poslední dobu obor proměnil a jak se vyvinul.

"Snížila se věková hranice a zvýšila konkurence," glosuje Maxová jednoduše a výstižně. Přechod z papíru do on-linu, který zažilo mnoho odvětví, se samozřejmě hodně dotkl také módy. "Vymizely katalogy, fotí se ve studiích – na digitál a se spoustou postprodukce, a nikoliv v exteriérech, jak bylo mnohdy zvykem dřív," pozoruje 46letá dáma. "Naopak jako pozitivum vnímám větší různorodost co do typů a národností modelů a modelek, módu pak dnes prezentují nejen topmodelky, ale modelem může být v podstatě kdokoliv – blogerka, herečka, sportovkyně," dodává.

Do ankety TOP ženy Česka je možné se hlásit do pátku 15. června včetně.

Související