Necelý den po vyhlášení výsledku referenda, ve kterém se ČSSD rozhodla vstoupit do vlády s hnutím ANO, rozdělil oba subjekty spor o nominaci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Odmítá ho KSČM, která by měla vládu tolerovat, ale také prezident Miloš Zeman, který v sobotu prostřednictvím mluvčího oznámil, že Pocheho ministrem nikdy nejmenuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) Pocheho vybídl, aby se zachoval státotvorně a o funkci neusiloval. Šéf ČSSD Jan Hamáček na sobotní schůzce Babišovi sdělil, že na personálních návrzích trvá. Nominace se nechce vzdát ani Poche, který řekl, že by tím zradil své vlastní postoje při referendu.

Babiš podle sobotní dohody s Hamáčkem bude na nedělním jednání prezidenta informovat o jménech, která na ministry navrhují ANO i ČSSD. Půjde pouze o informaci, zdůraznili. Nebude se tak zatím jednat o návrh ve smyslu ústavy, která stanovuje, že "prezident jmenuje (na návrh předsedy vlády) ostatní členy vlády". Podle Hamáčka sdělení vytvoří prostor pro to, aby se Poche, stejně jako další ministerští adepti se Zemanem sešel.

Poche je mezi pěticí nominandů ČSSD podle Babiše problematickým jménem od počátku, byť to dosud nekomentoval v médiích a mluvil o tom pouze na uzavřených jednáních se zástupci ČSSD. Protože proti Pochemu mají výhrady vedle Zemana také komunisté, vybídl ho proto v sobotu Babiš, aby nelpěl na funkci a od kandidatury ustoupil. Poche však řekl, že nic takového v úmyslu nemá. Připomněl, že jeho nominace byla schválena před stranickým referendem, které 58,53 procenta hlasů vládu s ANO podpořilo.

Pražská organizace, kam Poche patří, byla původně k možné účasti ve vládě kritická, podle konečných výsledků ale patřila mezi nejvýraznější zastánce koaliční spolupráce. "Zradil bych tím program a postoje, které jsem mnohokrát za těch šest týdnů (doba konání referenda) sdělil, rozhodně o tom neuvažuji," řekl Poche na dotaz, zda by mohl od své nominace ustoupit. Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že sociální demokracie neustoupí a ustoupit nemůže. Babiš podle něj zkouší, co si může dovolit, ale má smůlu.

Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku, což jsou dvě základní orientace zahraniční politiky. Média však připomínají, že mu může vadit i fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Sociální demokraté v posledních dnech argumentovali v souvislosti s Pochem textem ústavy a vzájemnou dohodou ČSSD a ANO respektovat personální nominace druhého subjektu. Základní zákon podle nich nepřipouští, aby hlava státu premiérovy nominace odmítala. Někteří členové ČSSD proto navrhovali, aby Babiš případně podal na Zemana kompetenční žalobu u Ústavního soudu.

Podle ústavního experta Jana Kysely není vyjádření Hradu, že Zeman nikdy Pocheho nejmenuje, protiústavní. Právník ho ale pokládá za nevhodné. Jde však podle něj o politické prohlášení, které ostatní mohou ignorovat, jemuž mohou ustoupit, nebo s ním jít do střetu. Další odborník na ústavní právo Aleš Gerloch vnímá nynější situaci tak, že prezident nemůže Pocheho zatím ani jmenovat, ani odmítnout.

Podle politologa Josefa Mlejnka prezident Zeman, když si postaví hlavu, Pocheho ministrem nejmenuje. "Zeman si ústavu, jak známo, vykládá po svém," říká. Podle politologa Kamila Švece by mohl Zeman navrženého kandidáta nejmenovat jen z velmi závažných důvodů. "Ty v tomto případě ale nenastaly," uvedl.

Babiš v sobotu novinářům řekl, že už má jasno i o všech jménech za hnutí ANO, která v neděli předloží prezidentovi. Jisté je, že ze současné sestavy mezi nimi bude chybět ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Žádná jména Babiš komentovat nechtěl.