ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO udělala maximum a nemá kam ustoupit. V souvislosti se sporem o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) do funkce ministra zahraničí to v neděli v pořadu televize Prima Partie řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO. Proti Pochemu mají výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, kteří by měli vznik kabinetu umožnit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) proto Pocheho v sobotu vyzval, aby kvůli tomu o místo ve vládě neusiloval. Poche uvedl, že o tom, že by se nominace na funkci ministra zahraničí vzdal, neuvažuje.

Aktuální situaci by podle Hamáčka měl řešit premiér a předseda ANO Andrej Babiš. "Nálada v poslaneckém klubu je taková, že my jsme splnili vše, co se očekávalo," uvedl Hamáček. Odkázal přitom na připravené principy koaliční spolupráce, na kterých se jeho strana shodla s ANO. Premiér by podle nich měl respektovat personální návrhy ČSSD, řekl. "Pokud bychom ty principy porušili ještě předtím, než začneme spolupracovat, tak je to problém," konstatoval Hamáček.

Babiš v sobotu zpochybnil Pocheho nominaci několik hodin poté, co sociální demokraté vyhlásili výsledky stranického referenda, ve kterém schválili spolupráci s ANO. Uvedl, že Pocheho ke jmenování nenavrhne, protože by to s ohledem na výhrady Zemana a KSČM způsobilo ústavní krizi. Hrad v sobotu odpoledne prostřednictvím mluvčího uvedl, že prezident Zeman Pocheho ministrem nikdy nejmenuje.

Zeman dříve řekl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku, což jsou dvě základní orientace zahraniční politiky. Média také připomínají, že mu může vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Hamáček věří, že by neshody mohla vyřešit schůzka Zemana s Pochem, která by měla následovat poté, co Babiš v neděli odpoledne předloží jména navrhovaných ministrů za ČSSD prezidentovi.

Zeman po návratu z Ústeckého kraje začne přijímat nominanty do vlády. Mezi nimi i Miroslava Pocheho, kterého požádá, aby zvážil kandidaturu na post ministra zahraničí a usnadnil tak vznik vlády a její toleranci. Informaci zveřejnil mluvčí prezidenta na svém facebookovém profilu.

Hamáček nevyloučil, že by nakonec kvůli sporu o nominace ministrů vláda ANO a ČSSD vzniknout vůbec nemusela. "Je to jedno z řešení, které může nastat, nemůžu ho vyloučit. Pokud sociální demokracie udělala vše, co se dalo, a z viny někoho jiného se to zkomplikuje, tak ČSSD už nemá kam ustupovat," prohlásil. Dodal, že kandidáti ČSSD na vládní posty byli známi už několik týdnů a výhrady k nim se veřejně objevily až nyní.

Předseda ODS Petr Fiala v televizní debatě upozornil především na to, že by se měly ctít ústavní principy. "Není to prezident, kdo určuje, kdo sedí ve vládě, ale je to premiér a strany, které ve vládě sedí," uvedl. Glosoval také Babišova slova, že Poche by se zachoval státotvorně, kdyby na funkci netrval. Vyjednávání o vládě od října hatí podle něj především to, že právě Babiš za každou cenu trvá na tom, že bude premiérem. Kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda koalici s ANO odmítá většina stran.

Komunisté vládu s Pochem tolerovat nebudou

Jméno europoslance Miroslava Pocheho v pozici ministra zahraničí by vyloučilo toleranci vlády ANO a ČSSD ze strany komunistů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf komunistů dodal, že o tom informoval předsedu ČSSD Jana Hamáčka už dříve, podle Hamáčka však takto kategorická informace nezazněla. Předseda ČSSD v ČT řekl, že je to závažný problém, který je třeba řešit. ČSSD si ale podle něj nenechá diktovat.

"Komunisté měli výhrady proti jiným jménům, například ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO)," řekl Hamáček.

Filip trvá na tom, že sociální demokraté o kategorickém odmítnutí Pocheho ze strany KSČM věděli. "Řekli jsme to panu Hamáčkovi už předtím, než bylo spuštěno referendum (ČSSD o vstupu do vlády)," uvedl. Hamáček to odmítl. "Na žádném jednání nezaznělo, že by KSČM nepodpořila vládu za předpokladu, že bude pan Poche ministrem zahraničí," řekl. Filip později oponoval, že není lhář a říká věci tak, jak jsou.

Filip uvedl, že se Poche v hlasováních v Evropském parlamentu postavil v otázkách migrace proti ČR, což KSČM vadí. "Tohle pro mě není důvěryhodný člověk," řekl na Pocheho adresu. Hamáček prezentované výhrady KSČM označil za nesmysl a účelovou věc. Dříve v pořadu televize Prima Partie uvedl, že sociální demokraté nemají už kam ustupovat. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO.

Hamáček uvedl, že na uzavřených jednáních komunistům vadil hlavně Vojtěch. "Na pana Pocheho zaznívaly výhrady, ale pan Filip mi nikdy neřekl, že KSČM nepodpoří vládu, pokud v ní bude Poche, to jsem nikdy neslyšel. Pokud KSČM říká, že nebude tolerovat vládu kvůli jednomu jménu, tak to budeme muset řešit, protože je to nová věc," uvedl.