Nejvyšší soud v úterý snížil Tomáši Březinovi trest ze šesti let na 3,5 roku vězení. Jako spolupracující obviněný pomohl rozkrýt takzvanou lihovou mafii, která stát na daních připravila o miliardy korun. Pro zmírnění trestu se právě s ohledem na spolupráci Březiny vyslovovala obhajoba i obžaloba. Soudce Ivo Kouřil zdůraznil, že závažnost trestné činnosti byla mimořádná. "Ale přístup pana obviněného je také mimořádný," řekl Kouřil.

Stížnost pro porušení zákona podal ve prospěch Tomáše Březiny také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nejvyšší soud stížnost v úterý projednal spolu s Březinovým dovoláním, výjimečně prováděl také vlastní dokazování. Konkrétně soudce Ivo Kouřil četl zprávy o trestních řízeních, v nichž Březinovo svědectví představuje hlavní důkaz.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku.

Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji pak podal, dnešního jednání se ale neúčastnil.

Svědectví Březiny je klíčovým důkazem proti 70 lidem přibližně v 30 trestních řízeních, uvedl obhájce Pavel Fryšák. "Každý den lituji toho, čemu jsem napomáhal. Já i moje rodina poneseme doživotní následky. Snažím se to napravit tím, že spolupracuji při odhalování závažné trestné činnosti," řekl Březina.

S novináři po skončení nehovořil, eskorta jej rychle odvedla. "Jsme spokojení," reagoval jeho obhájce. Podle informací ČTK Tomáš Březina strávil za mřížemi zatím asi dva roky včetně vazby.

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. V dubnu rozhodl, že olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků dříve označených za promlčené. Podle NS, který dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jde o předčasný závěr. Rozhodnutí NS se týkalo hlavního obžalovaného Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Dovolání žalobců nijak nezpochybňovalo pravomocný verdikt nad aktéry kauzy, týkalo se jen usnesení o zastavení stíhání v části skutků. Proti verdiktu a uloženým trestům ovšem podalo dovolání pět odsouzených. O dovoláních Radka Březiny, Kaláče, Menšíka a Václava Davida NS rozhodl, rozhodnutí zatím ale nepředal krajskému soudu k doručení účastníkům řízení. Výsledek tak není znám. Dovolání Tomáše Březiny vyloučil NS k samostatnému projednání a řešil jej veřejně spolu s ministerskou stížností.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.