Více než 23 miliard korun ročně, které nemocnice utratí za léčiva, zůstávají mimo kontrolu veřejnosti. HN zjistily, že nemocnice v registru smluv sice zveřejňují celkové ceny nákupů zboží, konkrétní ceny jednotlivých položek ale sdělit odmítají. Zakrývají tak možnost kontroly, zda nenakupují příliš draze. Iniciátor vzniku registru smluv, poslanec STAN Jan Farský přitom tvrdí, že takto zveřejněná smlouva by správně neměla vůbec platit.
 
Registr smluv funguje naplno už skoro rok. Nemocnice stále odmítají zveřejňovat skutečné ceny léků, za které nakupují. Tvrdí, že jde o obchodní tajemství. Co tomu říkáte?

Smlouva, ze které není možné vyčíst jednotkovou cenu zboží, je podle mě neplatná. Nemocnice totiž nezveřejňuje informace v rozsahu, který ukládá zákon. Kdyby se někdo rozhodl dát tuto záležitost k rozhodnutí soudu, tak by měl podle mého názoru šanci na úspěch.

Kdo by podle vás měl takový podnět k soudu podat?

Největší zájem by na tom měly mít zdravotní pojišťovny, které péči platí. Jsou to právě pojišťovny, které by měly nechávat smlouvy nemocnic rozkrýt, aby zjistily, jestli neplatí zbytečné peníze navíc.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.