Nese jméno Žížala podle fiktivního lobbisty ze seriálu Kancelář Blaník a patří mezi nejviditelnější tuzemské profily na sociální síti Twitter. Sleduje ho už přes 16 tisíc uživatelů a člověk, který účet ovládá, intenzivně glosuje dění z byznysu i politiky. Vyjadřuje se pozitivně i k vedení polostátního podniku ČEZ. Ten čeká v pátek důležitá valná hromada.

V polovině minulého roku HN upozornily, že nitky vedou k vlivnému lobbistovi Radovanu Vávrovi. Nyní se objevily další skutečnosti, které tvrzení podporují. On však spojitost s účtem stále popírá.

"Právě jsem si koupil doménu vyhody.eu," pochlubil se v únoru poslanec TOP 09 Dominik Feri. Reagoval tak na průzkum, že mladí lidé si nejsou jistí, zda setrvat v Evropské unii. "Já mám fucktheuk.com," reagoval vzápětí Žížala na nejmladšího poslance. Tuto doménu si v roce 2016 zaregistroval právě bývalý bankéř Radovan Vávra.

Ten odmítá, že by měl s Žížalou něco společného. "Už jsem to dementoval mnohokrát. Jsou to neuvěřitelné náhody," reagoval na dotaz HN Vávra.

Tím ale výčet indicií směřujících k vlivnému podnikateli nekončí.

Loni v říjnu se profil Žížaly pochlubil fotkami ze zákulisí akce IDC IoT Fórum v Praze. Na jeho snímcích se objevil den před konáním akce produkt od start-upu SimpleCell, který se zabývá internetem věcí, a dále stánek této společnosti. Společnost asi ze dvou třetin vlastní právě finančníci Vávra a Miloslav Vyhnal. "Žížalu neznám. Nevím, jestli tam byl a jestli jsme se potkali," odráží otázky Vávra.

Profil Žížaly se před valnou hromadou ČEZ začal ke společnosti vyjadřovat. Navíc firma SimpleCell, ve které má Vávra podíl, dělá byznys provázaný s energetickým gigantem. I když jde o humorný účet, svůj vliv může Žížala využívat pro protlačování určitých názorů a skrytý lobbing. "Žížalovy tweety jsou taková kombinace legrace a politického komentování. Na tom profilu je tak jeden tweet z 300 na téma ČEZ. Význam, který tomu dáváte, tam objektivně není," reagoval Vávra s tím, že Žížala opravdu není, ale rád ho čte. Svou známost s šéfem představenstva ČEZ Danielem Benešem přiznává. "Znám Dana Beneše, to je pravda. Ten ale dává na Twitter jeden tweet za rok," poznamenal.

Letos v březnu zase reagoval profil Žížala na redaktora Respektu Ondřeje Kundru, který tweetoval o čínských investicích CEFC Europe exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. "Když sem byl malej, dělal sem na akvizici Pražskejch Pivovarů. Koupili to UK Bass. Analytici o nich tehdy psali, že nemají strategii. Tak si na boardu sedli k Yahoo a našli zemi s nejvyšší konzumací na hlavu a absolutně. Koupili pivovar v Česku a Číně. Tolik k CEFC v Česku," odpověděl Žížala.

Na vstupu BASS do Pražských pivovarů pracoval v roce 1993 až 1994 i Vávra. Ten to ale odmítá. "To dělal Miroslav Babik. Na té transakci jsem nepracoval. Jestli na tom pracoval Žížala, tak to nevím," sdělil Vávra.

Profil Žížaly také často vyjadřuje sympatie značkám a aktivitám, které má v oblibě i známý finančník. Mezi ně patří láska k automobilům Mercedes či plavba na jachtě v Chorvatsku. Ukázalo to srovnání profilů Vávry na Facebooku s profilem Žížaly na Twitteru.

Vávra sice přiznává, že Twitter používá pod cizím jménem, spojitost s Žížalou i pod tíhou důkazů ale odmítá.

"Mám profil na čtení Twitteru se jménem Dion John. Je to proto, že když jsem tam byl pod jménem Radovan Vávra, tak mě kolegové z firem, kde jsem měl podíly, asi oprávněně buzerovali, že moje kecy jim berou obchod," zdůvodnil své rozhodnutí přijmout pseudonym.

V minulosti se Vávra například vyjadřoval o primátorce Prahy Adrianě Krnáčové. Jeho obchodní partneři měli pocit, že jim to při výběrových řízeních u Prahy nepomáhá.

K fiktivnímu lobbistovi chová však Vávra sympatie. "Žížala je slušnej člověk. Jeho tweety mi přijdou takové vychované," míní Vávra.