Do nové vlády vstoupí jako ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, nahradí Tomáše Hünera (oba za ANO). Dosavadní prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu, která rovněž zastává post viceprezidentky Hospodářské komory, mohou Češi znát z někdejšího pořadu Den D České televize. V něm spolu s dalšími zástupci byznysu – mimo jiné dnešním šéfem SPD Tomiem Okamurou či bývalým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) – hodnotila nové podnikatelské projekty. Nováková, rodačka ze slovenské Turzovky, vystudovala Vysokou školu báňskou v Ostravě a po revoluci se pustila do podnikání ve firmě U&SLUNO.

Nová ministryně je obecně považována za odbornici na otázky obchodu. "Vzhledem k tomu také tuto oblast vidím jako svou prioritu. Stát by neměl firmy zatěžovat přílišnou byrokracií," řekla HN Nováková. V minulosti se například vymezila proti zákazu prodejů o svátcích. "Stát nemá do podnikání takto zasahovat, každý obchodník dokáže posoudit, kdy se mu vyplatí nebo nevyplatí mít otevřeno," řekla předloni v on-line rozhovoru pro HN.

"Na jádru se s Babišem shodujeme"

Za svou další prioritu nastupující šéfka MPO označila rozvoj digitalizace výrobních podniků v duchu čtvrté průmyslové revoluce. "O Průmyslu 4.0 se hodně mluví, měli bychom se ale starat také o to, jak podnikům s jejich digitalizací lépe pomáhat," míní ministryně.

Tu ovšem čekají mnohem palčivější otázky. Řešit se má především návrh na transformaci polostátního koncernu ČEZ a s tím související dostavba jaderných bloků Temelína a Dukovan. Nováková – na rozdíl od svých předchůdců – v těchto tématech expertkou není. Mluví se proto o tom, že energetiku za ni budou řešit jiní.

Dosavadní Babišova vláda v demisi v pátek odsouhlasila vznik pracovní skupiny, která se bude dostavbou jádra v Česku zabývat a ve které bude sedět například vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Vedle toho navíc premiér potvrdil, že bude i nadále v oblasti energetiky počítat s radami odcházejícího ministra Hünera. Radit s ČEZ by mu měli i jeho dosavadní poradci Jakub Skavroň nebo Libor Ungermann.

Nováková si ale nemyslí, že by byla "pouhou" ministryní obchodu, kterou by v otázkách průmyslu a energetiky doplňoval premiérův poradní tým. "Pan Babiš si za ministry vybral svéprávné lidi, kteří se o své úřady dokážou postarat sami," říká ministryně. V otázce dostavby jaderných bloků prosazuje totéž co Babiš – nechat rozšíření Temelína a Dukovan financovat z peněz ČEZ a nevkládat do něj prostředky samotného státu.

"Myslím si, že ČEZ je dostatečně silná firma na to, aby to zvládla sama, v tom se s panem premiérem naprosto shodujeme," uvádí Nováková, která HN uvedla, že ve vládě bude působit jako nestranička. Do hnutí ANO, které ji na post nominovalo, se vstoupit nechystá.

Současná ochrana spotřebitelů je dostatečná

Pod ministerstvo průmyslu spadá taky ochrana spotřebitele, kterou by Nováková dále prohlubovat nechtěla. "Dnes je na hranici toho, kdy nebrání byznysu," řekla Nováková koncem května v debatě serveru Aktuálně.cz ještě jako prezidentka Svazu obchodu. I nyní si za svými postoji stojí.

Podle ministryně není potřeba ze spotřebitele dělat nesvéprávného jedince, který není schopen se sám rozhodnout, co je a co není v jeho zájmu. Nováková tak například nesouhlasí s tím, aby klienti cestovní kanceláře, která zkrachuje, měli nárok na odškodnění v plné výši ceny zájezdu. Podle ní musí být lidé ještě před koupí zájezdu schopni posoudit, jestli je daná cestovka dostatečně důvěryhodná.

Za zbytečnou také označila velkou část pravidel, která musí plnit taxikáři. Podle ní to jen blokuje nástup digitálních služeb, jako je Uber.

Nová ministryně je rovněž skeptická k boji Česka či Slovenska proti takzvané dvojí kvalitě potravin. Česká i slovenská vláda zpochybňuje dosavadní praxi, kdy může výrobce pod stejným obalem prodávat například potraviny, které mají v různých zemích Evropské unie různé složení.

Podle Novákové je ale dosavadní stav v pořádku a místo dvojí kvality by se měl spíše vylepšit systém zveřejňování informací o složení výrobku na obalech. "Měli bychom předpokládat, že spotřebitel je dostatečně svéprávný, aby se podíval, z čeho se výrobek skládá, a nenechal se v tomto směru klamat," řekla v pořadu Aktuálně.cz a nyní svá slova zopakovala.

"Svou firmu prodávám, ani tak ale ve střetu zájmu nejsem"

Nováková stále vlastní společnost U&Sluno, která nákupním řetězcům dodává software pro řízení skladů. Firmu chce již několik let prodat, stále ovšem hledá kupce. Ministryně si nemyslí, že by byla vzhledem k nové funkci ve vládě kvůli svému podnikání ve střetu zájmů. Její úřad přitom rozhoduje také o pravidlech pro obchody, kterým U&Sluno své systémy dodává. "Hlavního byznysu mé firmy se regulace obchodů ze strany ministerstva nijak nedotýká," míní Nováková, podle níž navíc její společnost nikdy nedodávala státní správě ani nepobírala veřejné dotace.

Páteční MF Dnes ovšem přišla se zprávou, že U&Sluno před dvěma lety desetimilionovou dotaci získalo, a to právě od ministerstva průmyslu a obchodu, na které nyní Nováková nastupuje. Podmínkou získání peněz bylo v případě U&Sluno zřízení 21 pracovních míst pro programátory, reálně jich ale společnost měla nabrat jen tři. Podle MPO by tedy měla firma Novákové většinu z dotační částky vrátit. Designovaná ministryně listu uvedla, že se U&Sluno nyní rozhodlo od dotace odstoupit.