Krajský soud v Praze ve středu podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a dalších deset obžalovaných vinnými z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji.

Rath má jít na 8,5 roku do vězení s ostrahou. Propadne mu také zhruba 22 milionů, které policie zadržela v hotovosti a na účtech. Podle soudce Roberta Pacovského si Rath nechal slíbit úplatek 22 milionů a převzal 16 milionů.

Vedle bývalého politika v kauze figuruje dalších deset obžalovaných.

Manžele Kateřinu a Petra Kottovy, kteří podle obžaloby machinace s tendry organizovali, potrestal soud 7,5 lety vězení. Podle soudu by měli přijít také o peníze a cenné papíry, které se našly u nich doma a na bankovních účtech. Podnikatelka Lucia Novanská má jít do vězení na pět let, soud jí uložil i peněžitý trest. Ivaně Salačové, která se ke korupci přiznala, uložil soud za korupci podmínku. Podnikatelka v Rathově kauze figurovala jako spolupracující obviněná.

Mezi potrestanými byli i manažeři zdravotnických a stavebních firem, které se účastnily zmanipulovaných tendrů. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažery zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martina Jireše a Jindřicha Řeháka potrestal soud 5,5 lety vězení. Tříleté podmínky vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Žalobce Petr Jirát verdikt kvitoval, ale pozastavil se nad tím, že po šesti letech není pravomocný. A zkritizoval trestní řád, který umožnil Rathovi protahovat proces obstrukcemi.

"Přípravné řízení od podání obžaloby bylo hotovo za tři čtvrtě roku a justiční soustava nebyla za více než pět let schopna vynést pravomocný rozsudek. Trestní řád dává obžalovaným obrovský prostor pro to, co se tady dělo pět let, a zákonodárce by se při rekodifikaci zejména trestního řízení měl hluboce zamyslet nad tím, aby se něco takového už nemohlo opakovat," řekl Jirát.

Není také spokojený s tím, že Rathovi a Kottovým nepropadl veškerý majetek, jak soudu navrhoval. Jirát kvůli tomu zváží, zda podá odvolání.

Neobává se odvolacího řízení před pražským vrchním soudem, který již jednou odsuzující rozsudek v korupční kauze zrušil kvůli nasazeným odposlechům. "Nemělo by to dopadnout stejně, protože Nejvyšší soud jasně řekl, že ty odposlechy jsou naprosto v pořádku a jsou použitelné pro toto řízení," řekl Jirát.

Petr Jirát: Zákonodárce by se měl zamyslet nad tím, aby se něco takového už nemohlo opakovat

Soud na začátku odůvodňování zdůraznil, že při rozhodování nepodléhal žádným tlakům a důkazy, které provedl, považoval za dostatečné. Vyjádřil se také ke klíčovým důkazům, jimiž byly odposlechy, které zpochybnil Vrchní soud v Praze. "Nejvyšší soud konstatoval použitelnost těch odposlechů," řekl.

Poté Pacovský začal rozebírat jednotlivé zakázky, kterých je v obžalobě vyjmenováno osm. Klíčovou roli podle něj měli manželé Kottovi a Rath. I proto dostali nejvyšší tresty. "Panovala tam jednoznačná dělba práce, jakým způsobem ovlivňovat zakázky a dělit úplatky," uvedl s tím, že nebylo pochyb o tom, že Rath o ovlivňování zakázek věděl, byť do nich až na jednu výjimku nezasahoval. Jako zcela věrohodnou označuje spolupracující obviněnou Ivanu Salačovou, která se přiznala a vše popsala. "Rozhodně to není důkaz, který by nebyl podepřen dalšími důkazy," konstatoval Pacovský.

Soudce připomněl, že obžalovaní v odposleších používali krycí řeč, kterou však Salačová pomohla policistům odtajnit. Zdůraznil také, že soud rozhodoval pouze na základě odposlechů, kterým bylo zřetelně rozumět. Advokáti si totiž dlouhodobě stěžovali na to, že jim rozumět nelze. "Členové měli možnost si odposlechy opakovaně přehrát, i za optimálnější situace, tedy v klidnějším prostředí, než je soudní síň," uvedl Pacovský.

Soudce se také vrátil k zatčení Ratha z května 2012, kdy ho policie chytila s krabicí vína, kde bylo sedm milionů korun. "Soud vylučuje, že by s tou krabicí někdo manipuloval," uvedl Pacovský. Rath se od počátku hájí tím, že v krabici bylo víno, které policie zaměnila za peníze, když krabici "ztratil z dohledu".

Nejvyšší trest pro Ratha odůvodnil soudce tím, že se trestné činnosti dopustil ve více skutcích. "Je jednou z klíčových osob trestné činnosti a hlavní příjemce úplatků," uvedl Pacovský s tím, že trest je "pouze" v polovině sazby, která byla u něj 5 až 12 let vězení. Poukázal navíc na to, že bude v mírnějším vězení.

Mimochodem, i u manželů Kottových je trest v polovině zákonné sazby. Protože nebyli oproti Rathovi veřejní funkcionáři, horní hranice trestu u nich byla "jen" deset let.

Soudce verdikt odůvodňoval hodinu a čtvrt. Na místě proti němu podal odvolání advokát Jan Vondráček, který vystupuje jako poškozený - zastupuje dědictví po Rathovu otci Ratmíru Rathovi, který tvrdil, že podstatná část nalezených peněz je jeho. Vondráček se proto odvolal proti propadnutí peněz. Odvolání proti verdiktu podala na místě i většina advokátů obžalovaných, zbylí si ponechali lhůtu na rozmyšlenou podobně jako státní zástupce Petr Jirát.

Rath k středečnímu jednání soudu nedorazil. Vyjádřil se k němu na tiskové konferenci na Hradčanském náměstí.

"Rozsudek, který před chvílí zazněl, je rozsudkem na přání prezidenta republiky," řekl a zmínil údajný opakovaný nátlak prezidenta Miloše Zemana na soudce, kteří nerozhodli tak, jak si představoval.

Verdikt v jeho kauze lze podle něj vnímat jako porušování ústavy, konkrétně principu presumpce neviny a nezávislosti soudů. V jeho kauze šlo o likvidaci politického protivníka a "maňásková justice" vyhověla přání Zemana a dalších politiků, uvedl Rath.

Důvod, proč by měl prezident Zeman zájem na jeho odsouzení, prý Rath nezná, ale domnívá se, že za tím je skutečnost, že v době prezidentova sporu s Jiřím Paroubkem stál na straně bývalého premiéra. "Korunu všemu jsem nasadil, když jsem v prezidentských volbách podporoval kandidaturu Jiřího Dienstbiera, i když dnes vím, že to byla chyba. Prezident je mstivý a vrací mi to," konstatoval Rath.

Zopakoval, že rozsudek znal předem, prý z okruhu senátu, který o věci rozhodoval. Už v úterý proti němu proto podal odvolání k vrchnímu soudu. Chtěl tím dokázat, že trest byl předem daný.

Soudce Pacovský jakékoliv ovlivňování odmítl. "Každému, kdo rozumně uvažuje, je jasné, že jde o čistě kriminální kauzu," reagoval na Rathova slova žalobce Jirát, který rovněž odmítl jakékoliv politické vlivy či pozadí. Uvedl, že odvolání podané v úterý nemůže být platné. "Není možné se předem odvolat proti něčemu, co ještě nebylo," řekl s tím, že to považuje za další Rathovu kličku, kterou se snaží verdikt shodit. "Nechme to na posouzení vrchnímu soudu," reagoval Rathův advokát Adam Černý.

Rath nevyloučil svůj případný návrat do politiky. Uvedl, že ho už oslovily některé politické subjekty, o které jde, však nesdělil. "Dostáváme se do doby, kdy je předpokladem pro dráhu politika být trestně stíhaný," uvedl s odkazem na premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo pražského politika Bohuslava Svobodu (ODS).

"Českou politiku zalidnily šedé myši, v některých případech i tlusté krysy, proto bych mohl zvažovat vstup do politiky. Šedou myší bych nebyl," prohlásil.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům, stěžejním důkazům obžaloby.

Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ se tak dostal zpátky ke krajskému soudu.

Soud napodruhé vynesl verdikt nad Rathem. Co nás naučil? Jak roky protahovat vynesení rozsudku

Machinace s tendry na modernizace středočeských nemocnic, opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku či hostivického gymnázia podle spisu vypadaly tak, že Kottovi přizpůsobovali krajské veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

Za ovlivnění zakázek měli manažeři firem zaplatit přes 48 milionů korun. Rath a Kottovi stihli podle spisu převzít úplatky 38 milionů, z toho pro Ratha bylo 22 milionů. Pak je zatkla policie.

V případu figuruje dalších osm obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Rath zřejmě stane brzy před soudem znovu. Policie již podruhé podala návrh na obžalobu v druhé větvi jeho korupční kauzy. Spolu s Rathem a manželi Kottovými je v ní obviněno dalších šest lidí a osm firem, včetně například Metrostavu. První obžalobu před více než rokem soud vrátil k došetření. Obvinění prý požadovali ze zakázek na rekonstrukci tří krajských nemocnic či nákup sanitek pro středočeskou záchranku úplatky ve výši přes 66 milionů, převzali 3,4 milionu.

Petr Jirát: Zákonodárce by se měl zamyslet nad tím, aby se něco takového už nemohlo opakovat