Jako poradce pro národní bezpečnost Spojeného království jsem každodenně informován o činnosti osob, které ohrožují bezpečnost Británie a jejích spojenců.

Žiji v bezpečné a prosperující zemi, ve své práci si však více než jiní uvědomuji hrozby, kterým permanentně čelíme.

Musíme investovat do obrany, abychom se vyrovnali protivníkům, a zároveň musíme respektovat hodnoty, na kterých je vybudována naše společnost.

Červnové zasedání Evropské rady dává příležitost přijmout opatření k boji s bezpečnostními hrozbami nepřátelských států jako jsou kybernetické útoky, dezinformační kampaně a nepřátelské zasahování do voleb.

Škodlivé aktivity v kybernetickém prostoru ohrožují infrastrukturu a počítačové systémy, na nichž závisí moderní společnost.

V loňském roce jsme četli o kybernetickém útoku "Wannacry." Šlo se o bezohledný útok s cílem způsobit škody v britském zdravotnictví. Lékařům a zdravotním sestrám znemožnil přístup k počítačům a ohrozil tak život nemocných osob.

Stejnou technologii lze použít k šíření nepravd po internetu a sociálních sítích, k překrucování faktů, zasévání sporů a k odmítání odpovědnosti za škodlivé jednání.

Nedávno jsme byli svědky pokusu o zasahování do politických procesů, kdy hackeři získávali politicky citlivé informace, které měly po zveřejnění poškodit důvěru veřejnosti v politiky a politické instituce.

Objevují se znovu staré hrozby. Vloni byly v Malajsii, Sýrii a Británii použity chemické zbraně, přestože jsou zakázány mezinárodními smlouvami.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak musí na současné bezpečnostní hrozby reagovat mezinárodní společenství
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se