Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche při středečním jmenování členů vlády na Pražském Hradě chyběl. Prezident Miloš Zeman jej totiž odmítl jmenovat ministrem zahraničních věcí, přestože jej ČSSD navrhla a premiér Andrej Babiš tuto nominaci předložil prezidentovi. Pocheho to ale až tak netrápí, na ministerstvo nakonec nastoupí. A nebude ani chybět ve čtvrtek ráno při tom, když Babiš uvede do úřadu dočasného šéfa diplomacie Jana Hamáčka. "Budu pracovat na ministerstvu jako politický tajemník," říká v rozhovoru pro HN Poche.


Sledoval jste alespoň v televizi jmenování členů vlády, mezi kterými jste chyběl, protože vás odmítl prezident jmenovat?

Nijak jsem to nesledoval. Tím, že jsem nedostal pozvánku, věnoval jsem se jiným aktivitám a tuto událost si nechal ujít.

Necítil jste ani lítost, nebo naštvání?

V žádném případě. Hořkost, lítost ani nic podobného ve mně není. Jsem ostřílený politik, v tomto ohledu bez nějakých zásadních emocí.

Jak budete nyní postupovat?

Já jdu ve čtvrtek ráno na ministerstvo zahraničních věcí a budu přítomný tomu, jak premiér Andrej Babiš uvede do funkce ministra Jana Hamáčka a zároveň se rozloučí s nynějším ministrem zahraničí Martinem Stropnickým.

Co tam ale budete dělat?

Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník.

Takže vy začnete pracovat na ministerstvu zahraničních věcí?

Ano. Obrazně řečeno, vyhrnu si rukávy a budu od rána do večera pracovat pro tuto zemi na ministerstvu zahraničních věcí. Naše zahraniční politika musí být velmi aktivní. Už za dva týdny nás čeká velmi důležitý summit NATO, na který musí být Česká republika dobře připravena. Klíčové bude rozvíjet strategický dialog s Německem. Mezi naše priority také patří podpora procesu rozšíření o země západního Balkánu a prohlubování spolupráce v rámci politiky Východního partnerství. To je jen část úkolů, které stojí před naší diplomacií a které chci na ministerstvu řešit.

Ale můžete jako europoslanec zastávat takovou funkci?

Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance.

Co přesně budete dělat?

Je toho mnoho, myslím si, že rozsah práce bude velký. Ale samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů.

Docela jste mě překvapil vzhledem k tomu, že vás prezident nechce jako ministra zahraničních věcí.

Ale od začátku je přece jasné, že já prezidentovi neustoupím. Nebyl důvod k tomu, aby mě nejmenoval ministrem. Myslím, že bylo jasně vidět, že všechny argumenty byly pouze zástupné. Ministr nebudu, ale budu se podílet na vedení a koordinaci personálně, politicky i analyticky.  

Jak ale podle vás zareaguje prezident? Nebude se nějak mstít vládě nebo vaší ČSSD?

Pokud jde o činnost ministerstva, není to v jeho kompetenci. A pokud vím, takový formát mu nevadí. Samotným vedením ministerstva je přece pověřen Jan Hamáček. A já mu budu ze všech sil pomáhat. S cílem, aby ministerstvo co nejlépe fungovalo a nijak se ho nedotkl prezidentův krok. Myslím, že jsem za poslední týdny ukázal, že prezidentovi nijak ustupovat nebudu. Těším se, že budu mít podíl na směřování zahraniční politiky naší země.

Pokud jde o kompetenční žalobu, kterou by podle některých sociálních demokratů měl podat na prezidenta premiér Babiš za to, že vás nejmenoval ministrem, chcete, aby byla podaná?

To jde mimo mě, já jsem určitě pro podání žaloby, ale je na vedení ČSSD a poslaneckém klubu, jak budou postupovat. To musí řešit jiní.

Předseda Hamáček tvrdí, že by nebylo dobré žalobu podávat. Mohl by tento jeho postoj vést k dalším rozkolům v ČSSD a třeba i oslabení jeho pozice?

K tomu se nechci nijak vyjadřovat. V současné chvíli mě zajímá především to, abych začal pracovat co nejlépe na zahraniční politice státu. Pokud jde o ČSSD, je velmi důležité, aby pan předseda Hamáček i další politici ČSSD vystupovali co nejvýrazněji a dávali vědět, že tu ČSSD je, jakých úspěchů dosáhla a především co dobrého její představitelé udělali pro lidi.