Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede od konce dubna. Jejich prohlídky se dotkly i dalších míst v Česku a zřejmě se týkají i zdravotnických firem. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) čtvrteční zásah policie na Bulovce není překvapující.

Státní zástupce ve čtvrtek obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu to uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Bradáčová uvedla, že policie ve čtvrtek provádí domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor. "Trestní stíhání bylo dosud zahájeno proti pěti fyzickým a jedné právnické osobě pro zločin přijetí úplatku, zločin pokusu vydírání, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, dílem dokonaný, dílem nedokonaný ve stadiu pokusu, a zločin
podplacení," uvedla Bradáčová.

"Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Bulovka," doplnila státní zástupkyně.

Ministerstvo zdravotnictví, které spravuje Nemocnici Na Bulovce, tam vyslalo svého zástupce.

"Předpokládám, že dění kolem nemocnice policie sledovala již delší čas, a je zřejmé, že tam neprobíhalo vše v pořádku. Potvrzují se tak má podezření, kvůli kterým jsem před časem v nemocnici udělal personální změny a okamžitě tam poslal ministerskou kontrolu, která nyní končí, a již dílčí výsledky ukazují na závažná pochybení. Dnešní policejní zásah tak pro mě není překvapující," sdělil ministr.

Novák působil v nemocnici jako provozně-technický náměstek a byl po odvolání ředitelky Andrey Vrbovské pověřený vedením nemocnice, v nemocnici pracuje od roku 2012.

Vrbovskou ministr odvolal na konci ledna, důvodem byla závažná zjištění, která se jí týkala. Naznačil, že mohla být pod vlivem lobbistických skupin. Podle serveru iROZHLAS.cz i u ní ve čtvrtek policie zasahovala.

Novák vyhrál výběrové řízení a od 1. května se stal ředitelem Bulovky. Pokud byl podle ministra do trestné činnosti zapojen, "tak to bude řešit a bude muset dojít ke změně", řekl Vojtěch České televizi. 

K zásahu v Nemocnici Na Františku jeden z jejích zaměstnanců webu řekl, že mají zákaz o tom mluvit.

Nemocnici provozuje městská část Praha 1, ročně ji stojí asi 50 milionů korun. Loni vypsala na jejího provozovatele koncesní řízení. Po kritice ho letos v lednu zrušila, ohledně budoucnosti nemocnice chce jednat s magistrátem.

Podle webu policisté zasahovali i v pražské Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group.

Související
Související