Nový Zéland, pro Evropany jedna z nejvzdálenějších turistických destinací, se s jistou nadsázkou stal obětí vlastního úspěchu. Během dvanáctiměsíčního období – od loňského června do konce letošního května – ho navštívilo 3,8 milionu zahraničních turistů, o dvě pětiny více než před pěti lety.

Na zemi se 4,5 milionu obyvatel, kam míří stále větší počet nejen turistů, ale i asijských imigrantů, je to víc než dost. Pojem "overtourism", příznačný například pro Mallorcu, Barcelonu nebo Benátky, už pro Novozélanďany není neznámý.

"Nový Zéland je ojedinělá turistická destinace. Láká stále více návštěvníků, ale s jejich sílícím přílivem přibývá i problémů," poznamenává ministr pro cestovní ruch Kelvin Davis.

Nocleh v chatě národního parku výrazně podraží

V některých oblastech už nejsou zvídaví turisté vítáni. Party takzvaných divokých táborníků, převážně mladých lidí přijíždějících starými mikrobusy, stále častěji znečišťují nejenom "neoficiální" tábořiště na plážích. Konzervy, plasty i výkaly po sobě zanechávají také na soukromých pozemcích, kde bez povolení majitele nocují, sděluje z Wellingtonu australská dopisovatelka listu Handelsblatt.

Největšímu náporu turistů čelí národní parky, kam loni zavítalo přes 1,7 milionu zahraničních návštěvníků. Ochránci přírody poukazují na to, že z některých tras se během hlavní sezony staly "turistické dálnice". Proto požadují, aby úřady počet turistů striktně omezily.

Nový Zéland se rozhodl, že přitlačí na peněženky turistů, kteří si chtějí užít "stoprocentní", tedy nedotčenou přírodu. Turista starší 18 let, který se vydá s batohem na zádech po proslulé trase Milford Track, vedoucí uprostřed hor a mírného deštného pralesa v národním parku Fiordland na Jižním ostrově, od letošního října za nocleh v chatě zaplatí asi 90 dolarů. To je zhruba dvakrát tolik než dosud. Táboření na této trase je zakázáno.

Výrazně si za ubytování během túry připlatí i návštěvníci dalších národních parků, například parku Tongariro, ležícího v srdci Severního ostrova. "Doufám, že davy turistů na nejznámějších trasách díky tomu prořídnou," nechala se slyšet ministryně pro ochranu přírody Eugenie Sageová.

Turisté mají přispět na ochranu přírody i parkoviště

Vláda ve Wellingtonu nedávno oznámila, že hodlá v září zavést pro zahraniční turisty zvláštní poplatek odpovídající v přepočtu 25 až 35 americkým dolarům. Současně stoupnou poplatky za víza, což se ovšem Čechů netýká. Ti mohou vstoupit do země bez nich, pokud pobyt nepřesáhne tři měsíce.

Od poplatku, jehož zavedení vláda nyní "konzultuje" s firmami podnikajícími v cestovním ruchu, budou osvobozeni Australané, jichž přijíždí nejvíc, a také obyvatelé tichomořských ostrovů. Stejně tak děti do dvou let a lidé přijíždějící na Nový Zéland za obchodem, informuje server Nzherald.co.nz.

Australané dostanou podle něj výjimku proto, že letenka do Aucklandu, hlavní turistické brány na Nový Zéland, je přijde na 180 až 200 amerických dolarů, takže poplatek by jim cestu dost prodražil. Ale pro Američany, které cesta stojí kolem 1200 dolarů, je 25 až 35 dolarů zanedbatelných.

Za vízum, jež dosud přijde na 150 až 170 dolarů, se bude platit o deset procent více.

Vláda odhaduje, že chystané opatření během roku státnímu rozpočtu přinese 57 až 80 milionů amerických dolarů. Tyto peníze budou použity na výstavbu a modernizaci turistické infrastruktury, včetně parkovišť a WC, ochranu přírody, udržování národních parků a další položky spojené s cestovním ruchem. 

Většina novozélandských firem podnikajících v cestovním ruchu vládní záměr podporuje, ale chce záruku, že se tyto peníze skutečně budou vracet do tohoto byznysu. Někteří z nich ale s poplatky nesouhlasí, neboť se domnívají, že poškodí pověst země.

Příjmy jsou v přepočtu na hlavu vysoce nadprůměrné

Za dvanáctiměsíční období (od loňského června do konce letošního května) na Nový Zéland přijelo 3,8 milionu zahraničních turistů, před pěti lety to ve srovnatelném obobí bylo 2,62 milionu, takže nárůst činí 44 procent. Nejvíce přijelo Australanů (skoro 1,5 milionu), potom Číňanů (448 tisíc) a Američanů (338 tisíc). Z Evropy cestují nejvíce Britové a Němci.

Nový Zéland zatím není mezi padesátkou nejvíce navštěvovaných destinací (globální žebříček podle počtu příjezdů za rok 2016 končí Argentinou). Ale jinak je tomu, pokud jde o příjmy z příjezdové turistiky. Podle nich Novému Zélandu náleží v posledních letech osmnáctá příčka na světě.

Na jednoho obyvatele ostrovů připadá příjem 2031 amerických dolarů, což je mnohem více než například v Řecku (1347) nebo v Itálii (663) a o něco méně než v Chorvatsku (2310) nebo Rakousku (2221). Vyplývá to ze statistik Světové organizace pro cestovní ruch (UNWTO) za rok 2016.