Bývalý ministr zemědělství Jiří Milek (nominován ANO) se podle informací HN v posledních hodinách svého úřadování pokusil odvolat ředitele Zemského hřebčince v Tlumačově na Zlínsku Davida Olejníčka, muže blízkého KDU-ČSL. Měl jej kvůli tomu údajně pozvat do Prahy, když se ředitel ze zdravotních důvodů omluvil, poslal za ním v úterý státního tajemníka. Olejníček si ovšem podle neoficiálních informací své odvolání dosud nepřevzal.

"Jsem v pracovní neschopnosti. O tom, že jsem odvolán, nic nevím. Žádné odvolání mi doručeno nebylo ani jinak sděleno," napsal ve čtvrtek HN sám Olejníček s tím, že celou záležitost nehodlá dále komentovat.

Nicméně řízením státní příspěvkové organizace byl už mezitím pověřen ředitel obdobného státního Zemského hřebčince v Písku Karel Kratochvíle. Ten už tuto informaci potvrdil. Pověřovací listinu si prý převzal od ministra Milka ve středu. Tedy v den, kdy se starý ministr s úřadem loučil a předával resort svému nástupci Miroslavu Tomanovi (nominován ČSSD).

"Musím říct, že jsem byl celou záležitostí sám dosti překvapen, důvody odvolání pana Olejníčka neznám," uvedl ve čtvrtek Kratochvíle.

Toman změnu potvrdil

Pověřený ředitel Kratochvíle čeká, že v nejbližší době bude moci celou situaci s novým ministrem probrat a vyjasnit si, co je jeho úkolem. Sám předpokládá, že tlumačovský hřebčinec, vzdálený 300 kilometrů od jihočeského Písku, bude řídit jen dočasně, než bude v Tlumačově vypsáno výběrové řízení na nového šéfa.

Zatímco exministr Milek se k celé záležitosti dosud nevyjádřil, nový ministr Toman potvrdil, že jeho předchůdce k personální změně v Tlumačově přikročil. Neobjasnil ale, co má být důvodem této překotné změny. "Já se s celou záležitostí zatím jen seznamuji," uvedl vyhýbavě Toman.

Tiskový odbor ministerstva zemědělství sdělil, že ministerstvo v rámci úspor uvažuje o sloučení zemských hřebčinců v Písku a Tlumačově. "Administrativní postup v této věci se teprve řeší a není ukončený," uvedl odbor.

Pozemky či politické důvody?

Podle neoficiálních informací má být důvodem odvolání Olejníčka údajný nevýhodný pronájem pozemků patřících k hřebčinci. Spekuluje se ale i o dalších motivech. Loni například Český rozhlas upozornil na sporný převod majetku tlumačovského hřebčince, z původního státního podniku na novou státní příspěvkovou organizaci.

Exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), v jehož éře byl Olejníček jmenován, tvrdí, že o žádné personální změně nic neví. Nicméně pro HN vyslovil domněnku, že se nové politické síly teď snaží o dosazení "svých lidí".

O fungování tlumačovského hřebčince se měla v minulých měsících hodně zajímat poslankyně za ANO ze Zlínska Margita Balaštíková. Ta se kolem koní mnoho let pohybuje. Byla dříve ředitelkou dnes už soukromého hřebčína v Napajedlech, nedaleko od Tlumačova.

"Já jsem žádný požadavek na odvolání ředitele Olejníčka nevznesla. Psala jsem interpelaci na pana ministra, protože současný pan ředitel dělal kroky neslučitelné se zákonem. Mimo zákon se zacházelo se zaměstnanci, šlo o zvláštní propouštění," uvedla na dotaz HN poslankyně Babišova hnutí.

Nejde o jediný personální úkon Jiřího Milka v posledních hodinách jeho ministerské funkce. Bývalý šéf agrárního resortu rovněž vypsal výběrové řízení na nového generálního ředitele Lesů ČR, ačkoliv původně prohlašoval, že to přenechá až svému nástupci.

Související