Ještě před několika týdny tvrdil, že končí. Nakonec si to ale rozmyslel. Dan Ťok má ve vládě Andreje Babiše i nadále setrvat v pozici ministra dopravy.

"Přesvědčil mě premiér Andrej Babiš. Dal mi v hodně věcech za pravdu a podpořil mě nejen v tendru na nového provozovatele mýtného systému. Myslím si, že jsme udělali spoustu dobré práce. Teď očekávám, že budeme prezentovat výsledky," vysvětluje v rozhovoru pro HN Dan Ťok důvody, proč se rozhodl zůstat na ministerstvu dopravy.

Když jsme spolu posledně mluvili, vypadalo to, že už nebudete pokračovat ve vládě. A to také kvůli kritice ČSSD, která vás jako ministra dopravy nechtěla. Zastal se vás Andrej Babiš právě i před odpůrci z ostatních partají?

Samozřejmě tu byla část politické scény, které jsem se nelíbil. Andrej Babiš ale říkal, že si mé práce váží, podržel mě před nimi a v dalších věcech také. Takže se na to dívám pozitivně. Společně jsme měli poměrně dlouhou debatu a shodli se, jak věci dál dělat. Samozřejmě pan premiér očekává, že ještě přidáme.

Politici si často stěžují, že během čtyřletého období se toho nedá příliš stihnout. Vy budete mít možná jako jeden z mála možnost být v čele resortu téměř dvakrát tak dlouhou dobu. Co si od toho slibujete?

Když jsem začínal, hodně jsem rozmýšlel, kam dát prioritu. Dal jsem ji do tendru na mýto, stabilizace resortu a rozběhu výstavby.

Kdybych se v té době rozhodl, že do toho vyřeším situaci v Českých drahách a další věci, zasypalo by mě to a spadlo jako domek z karet. Když nemáte silné základy, věci nefungují. Nyní doufám, že bych mohl mít dostatek času a věnovat se právě i ostatním věcem.

O které věci se kromě Českých drah jedná?

Jak mění ministr dopravy Ťok názor na komunisty

18. května 2018

"Do nedávna jsem tvrdil, že si dovedu představit podporu komunistů, ale podle toho, co předvedli s misemi, si říkám, jestli se mi do toho chce. S jídlem roste chuť, a to není tak, že jednou vytvoří podporu a pak už nic nebudou chtít. Požadavky se mohou stupňovat a v některém okamžiku to může být velmi nepříjemné," prohlašoval Ťok před měsícem.

28. června 2018

"Když se dneska podíváte na debaty v Poslanecké sněmovně, nevidím tam žádnou ochotu od stran, které si říkají demokratické. Nevidím, že by měly alternativu funkční vlády, aby se pro lidi v této zemi něco dělalo. A jestli komunisté umožní vznik vlády s důvěrou? Ze zkušenosti musím říct, že co se ve sněmovně s komunistickými poslanci dohodlo, vždy platilo. Naopak velmi často se stávalo, že když jsme se s jinými stranami na něčem dohodli, tak slovo porušily, protože se jim to zrovna politicky nehodilo."

Rád bych se podíval například na zákon o autoškolách. Podle mého názoru by si Česko zasloužilo nový koncept. Spočívat by měl v tom, že to nebude stát, který bude vše kontrolovat, regulovat a řídit. Líbilo by se mi, kdyby stát stanovil jen základní principy a následně by zde fungovalo něco jako asociace autoškol. Šlo by o podobný princip jako u komory advokátů či notářů. Hlídaly by se mezi sebou a v rámci asociace samotné by fungovala určitá samospráva. Proč by mělo ministerstvo dopravy a její komisaři vymýšlet a vytvářet systémy, jak postihovat nepoctivé autoškoly? V rámci asociace by si autoškoly udělaly pořádek mezi sebou a garantovaly by, že žák či žadatel o řidičský průkaz dostane kvalitní vzdělání. Samozřejmě podmínky k tomu musí vytvořit stát.

Chci například ale také, abychom změnili některé principy na silnicích, především abychom brali víc v úvahu čas, který řidiči tráví v kolonách. Na to dnes zákony nemyslí. V současné době je bohužel zákon napsán tak, že když dojde k nehodě, policie a hasičský sbor mají chránit zejména majetek poškozeného. Řidiči pak stojí několik hodin v koloně a ztrácí čas, protože je třeba se postarat třeba o krabice s pivem, aby se nerozbila jediná flaška. Myslím, že toto je třeba změnit, aby se řidičům zjednodušil život.

Původně se vám nelíbilo, že se má vláda Andreje Babiše opírat o komunisty. Už vám to nevadí?

Budu velmi upřímný. Když se dneska podíváte na debaty v Poslanecké sněmovně, nevidím tam žádnou ochotu od stran, které si říkají demokratické. Nevidím, že by měly alternativu funkční vlády, aby se pro lidi v této zemi něco dělalo. A jestli komunisté umožní vznik vlády s důvěrou? Ze zkušenosti musím říct, že co se ve sněmovně s komunistickými poslanci dohodlo, vždy platilo. Naopak velmi často se stávalo, že když jsme se s jinými stranami na něčem dohodli - například na pozměňovacích návrzích k stavebnímu zákonu –, tak slovo porušily, protože se jim to zrovna politicky nehodilo.

Související