Stovky českých obcí a škol a také desítky státních institucí marně čekají na zákon, který vyjasní a případně "změkčí" pravidla ochrany osobních údajů. Ta zavedlo evropské nařízení známé jako GDPR. Poslanci však s jeho přijetím otálejí.

Státní instituce dnes například nevědí, jaká pokuta je čeká, pokud budou s citlivými daty nesprávně nakládat. Podle evropských pravidel je může chyba stát až půl miliardy korun, čeští zákonodárci mohou pokuty omezit. Právní nejistotu pociťují také novináři. Obávají se, že by jim nařízení mohlo bránit při práci. Někteří experti z legislativní praxe však namítají, že jsou takové obavy zbytečné.

"Je pravda, že zákonodárci mají v konkrétních bodech možnost zavést výjimky. Většinou se ale jedná o oblasti, které jsou již dnes ošetřené českou právní úpravou, v případě médií se jedná především o tiskový zákon a občanský zákoník," řekl v rozhovoru pro HN například Filip Horák z advokátní kanceláře KPMG Legal.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.