Taťána Malá (ANO), která podle expertů opsala pasáže své magisterské práce, se má dnes večer ujmout funkce ministryně spravedlnosti. V mnoha zemích je přitom prokázané plagiátorství důvodem k okamžité rezignaci. Skončil kvůli tomu například německý ministr obrany i maďarský prezident.

Jak ve čtvrtek upozornil Český rozhlas - Radiožurnál, v magisterské práci Malé jsou prvky možného plagiátorství. V práci, kterou sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky.

"V práci paní Malé je minimálně pět procent textu shodného s prací paní Grossové. Lze ale předpokládat, že množství bude vyšší," řekl Českému rozhlasu Jan Mach, který má na starosti odhalování plagiátů na Vysoké škole ekonomické.

Kromě diplomové práce Malá podle expertů opsala nebo bez citace parafrázovala i část učebnice České rodinné právo autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové. Malá pochybnosti o originalitě své práce odmítá. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že je na ministryni, aby věc vysvětlila.

Případ Malé není ojedinělý. Už několika politikům experti prokázali, že opsali část své závěrečné práce. Ti ale na své posty rezignovali.

Kvůli plagiátorství ukončil svou politickou kariéru například jeden z nejnadějnějších německých politiků. Populární ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, který měl v roce 2011 před sebou slibnou budoucnost, jež mohla skončit až v kancléřském křesle, rezignoval poté, co se prokázalo, že opsal velkou část své disertační práce.

Stejně jako Malá i on popíral, že by se vědomě dopustil nějaké chyby. Sám ale požádal o odebrání doktorského titulu a pod tlakem veřejnosti navíc odstoupil ze své funkce. "Je to nejbolestivější rozhodnutí v mém životě," řekl v krátkém vystoupení před novináři po rezignaci Guttenberg. Svůj odchod zdůvodnil tím, že skandál strhával veškerou pozornost na jeho osobu a neumožňoval mu plně se věnovat práci ministra.

Za Guttenberga se přitom postavila i kancléřka Angela Merkelová. Dvacet tisíc akademiků ale podepsalo žádost o jeho odvolání. Podobně musela skončit v roce 2013 kvůli opisování v disertační práci německá ministryně vzdělání a výzkumu Annette Schavanová.

Příklady rezignace politiků kvůli plagiátorství ale nenajdeme jen v Německu. Na to, že maďarský prezident Pál Schmitt opsal svou disertační práci, přišli experti v roce 2012. Přesto, že Schmitt plagiátorství zarputile odmítal, po několikadenním váhání z funkce odstoupil. Schmitt se obhajoval tím, že v roce 1992, když disertační práci psal, bylo možné zapomenout na uvozovky. Podle doktorské rady byla ale jeho disertace z 90 procent jednoznačný plagiát, a tak mu senát univerzity odebral doktorský titul.

“V této situaci, kdy moje osobní záležitost rozděluje milovaný národ, považuji za povinnost ukončit svoji činnost a vzdát se prezidentského mandátu,” uvedl tehdy Schmitt na mimořádném vystoupení v maďarském parlamentu a odstoupil.

V Česku kvůli dokázanému plagiátorství opustil svůj post například v roce 2010 děkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martin Svoboda.