Prezidium ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko jednohlasně odvolalo tajemníka stranické buňky v Jaroslavli Michaila Borovického kvůli jeho výzvě nespěchat se zvyšováním věku odchodu do penze. Kreml se rozhodl razantně umlčovat odpor proti nepopulární reformě. Ruští politologové tvrdí, že nakonec bude muset zasáhnout sám Vladimir Putin. Zrušení penzijní reformy ale neočekávají, maximálně zmírnění jejích podmínek.

Podle zdrojů moskevského listu Vedomosti trpělivost s místním předákem partaje přetekla už minulé úterý.

A to poté, co jaroslavl­ský oblastní parlament vyzval předsedu Státní dumy Vjačeslava Volodinova, aby zdržel schválení věku odchodu do důchodu pro muže na 65 let a pro ženy na 63 let, které navrhuje vláda.

Ve výzvě se píše, že vládní rozhodnutí "bylo neočekávané pro většinu Rusů" a "vyvolalo velký ohlas". Jaroslavlští poslanci navrhli nejprve prodiskutovat vládní návrh s experty, pak spustit vysvětlující kampaň pro veřejnost a teprve poté o návrhu hlasovat v parlamentu. Vedení Jednotného Ruska ovšem spatřilo ve výzvě porušení stranické disciplíny.

Plusy reformy

Ruští muži dnes odcházejí do důchodu v 60 letech a ženy v 55 letech, což je jeden z nejnižších věků v rozvinutých státech. Problémem je demografický vývoj, dnes na jednoho důchodce připadá 1,7 pracujícího a situace se ještě zhorší, až do práce nastoupí slabé ročníky z 90. let.

O reformě se mluvilo na uzavřeném jednání vedení strany s představiteli regionů minulou středu. Podle moskevského deníku Kom­mersant předseda strany a premiér Dmitrij Medveděv vysvětlil delegátům, že je to nepopulární krok, nicméně musí být proveden.

Výkonný tajemník strany Andrej Turčak kritizoval nespokojence. "Nedělejme z toho cirkus. Stranickou pozici si musíme určit mezi sebou a pak vystupovat navenek jednotně. Budeme pečlivě sledovat všechna veřejná vystoupení ohledně penzijní reformy a vyvodíme příslušné závěry. Pokud s tím někdo nesouhlasí, strana ho mezi námi držet nebude," prohlásil podle serveru RBK Turčak.

"Hlavní argument pro reformu byl, že je správná a díky ní se zvýší penze. Ale lidé z regionů tomu nevěřili, takže diskuse byla poměrně otevřená," cituje Kommersant jednoho z účastníků. Nejvíce prý protestovali straničtí funkcionáři z těch regionů, kde se letos na podzim budou konat místní volby. Výkonný výbor Jednotného Ruska nakonec rozhodl, že během července mají regionální organizace pořádat veřejná slyšení. Podle informací Kommersantu ale na ně mají mít přístup jen spřátelené sdělovací prostředky a nemají se z nich dělat žádné závěry.

Minusy reformy

Odpůrci upozorňují, že dnes je průměrný věk dožití mužů 65 let, tudíž v dnešních podmínkách by se 40 procent mužů vůbec důchodu nedožilo. Dalším argumentem je, že penze jsou i tak nízké, tudíž většina důchodců musí alespoň na částečný úvazek pracovat.

Obavy členů Jednotného Ruska jsou oprávněné. Podle sociologických výzkumů je proti zvýšení penzijního věku celých 92 procent Rusů. On-line protestní petici jich podepsaly téměř tři miliony. Protestní demonstrace ohlásili odbory, komunisté i opozičník Alexej Navalnyj. Problém je, že během mistrovství světa ve fotbale jsou v dějištích utkání podle prezidentského dekretu zakázány všechny politické demonstrace, což se týká většiny velkých měst v evropské části Ruska. V ostatních městech je úřady často nechtějí pod různými záminkami schválit. Ve Pskově organizátorům bylo sděleno, že v tu dobu se bude na stejném místě konat akce stoupenců zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Největší odborový svaz nepožaduje zrušení reformy, ale její odložení o rok a snížení věku na 63 let pro muže a 61 pro ženy. Mnozí experti se domnívají, že podobným kompromisem to skončí. "Nakonec bude muset zasáhnout prezident Vladimir Putin, jinak se to nepohne," tvrdí politolog Abbas Galljamov. Pro Vladimira Putina je to nepříjemná situace, během týdne od zveřejnění vládního návrhu jeho popularita poklesla ze 77 procent na 72. Zmírnění podmínek by mu popularitu vrátilo.