Nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) nevidí žádný důvod k tomu, aby končila ve svém úřadu kvůli nejasnostem ohledně své diplomové práce a pochybnostem o praxi koncipientky. Malé se zastal také premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který ji v pátek večer uvedl do úřadu.

"Opravdu jsem psala diplomovou práci sama. Velmi mě tato věc mrzí, věnovala jsem se tomu řadu měsíců," uvedla stručně. Zároveň přiznala, že nemůže vyloučit, že některé pasáže jsou shodné s jinými pracemi. "Nemohu vyloučit, že jsem někde citaci neuvedla. Určitě to ale nebyl úmysl. Jsem na svou práci hrdá," prohlásila s tím, že problematický text tvořil jenom pět procent práce. Zároveň se hájila tím, že následně tuto práci obhajovala ústně u komise bez jakýchkoliv podkladů a získala nejlepší možné hodnocení. 

"Je to v pořádku, mně to určitě stačí," reagoval Babiš k diplomové práci Malé s tím, že mu dala k celé věci veškeré informace. Babiš zároveň požádal, aby novináři dali Malé 100 dnů hájení, aby ukázala, co v úřadě dokáže. Podle Babiše jde o kampaň proti nové ministryni. "Je pracovitá, má tah na branku, má mou podporu. Paní ministryně má velkou šanci. Buď ji zvládne, nebo ji nezvládne. A když ji nezvládne, tak potom najdeme jiného ministra," dodal premiér.

Redakce se snažila Malou kontaktovat už v minulých dnech, ale na telefony ani SMS nereagovala. V pátek po poledni odmítla v kuloárech sněmovny na otázky odpovídat s tím, že se vyjádří právě večer po uvedení do úřadu.  

Zvláště na postu ministra spravedlnosti je vzdělání důležité, což jen několik dní po jmenování členkou vlády pociťuje právě Malá. Práva vystudovala na soukromé bratislavské Panevropské vysoké škole, kterou mnozí pro výkon její funkce považují za nedostatečnou. Ještě závažnějším problémem je ale podezření, že opsala bez udání zdrojů některé pasáže své diplomové práce.

Podle Radiožurnálu, který práci analyzoval, Malá v práci bez uvedení zdroje přejala části diplomové práce Veroniky Grossové z brněnské Masarykovy univerzity, a to dokonce i se stejnými překlepy. Čerpala také z internetových zdrojů, které však v soupisu literatury neuvedla, a některé pasáže měla zkopírovat z publikace České rodinné právo, jíž se práce nápadně podobá i svou strukturou.

"Nejenže práce zčásti odpovídá struktuře hlavní předlohy, ale jsou tam i pasáže, které jsou použity doslovně anebo použity s občasnou parafrází. Dá se říci, že tímto způsobem práce nabyla na požadovaném rozsahu, tak aby splnila podmínku počtu stránek, na druhé straně je to nutno říct tak, že je to v tomto směru plagiát," okomentoval její práci pro Radiožurnál bývalý ústavní soudce a expert na rodinné právo Stanislav Balík, který přednáší právo univerzitách v Plzni, Brně a Olomouci.

Redakce HN navíc upozornila na pochybnosti, jak Malá vlastně absolvovala tříletou praxi koncipientky, nezbytnou pro dráhu advokátky. I když tvrdí, že od konce roku 2012 do poloviny roku 2016 dělala koncipientku ve městě Dolný Kubín v Žilinském kraji, je podezřelé, že zároveň bydlela, pracovala a starala se o tři děti v jihomoravských Lelekovicích. Tedy v místě vzdáleném téměř 300 kilometrů a čtyři hodiny jízdy od Dolného Kubína.

Malá k těmto pochybnostem v pátek večer sdělila, že prý s podporou rodiny tuto práci zvládala na plný úvazek. Zároveň ale přiznala, že nebyla na Slovensku každý den. "Nebyla jsem tam úplně každý den, ale nikdy jsem nezaznamenala žádnou výtku svého školitele," tvrdila. Další doplňující dotazy už nebylo možné položit.