Ústřední postavou čtvrtečního policejního zásahu v nemocnicích a také ve firmách v Praze nebo ve Středočeském kraji, po němž čelí obvinění z korupce, vydírání či zjednání výhody při zadání veřejné zakázky devět lidí, je severočeský podnikatel Tomáš Horáček.

Redakce HN zmapovala, na jakém principu fungovaly jeho firmy a jak vysávaly veřejné rozpočty.

Některé z nich jsou i typické "schránkové" společnosti. Nemocnice i VZP od nich přesto nakupovaly za stovky milionů korun.

Související

Firma má jen virtuální sídlo, nemá žádné zaměstnance ani webové stránky. Veřejné zakázky od této společnosti jsou až o třetinu předražené. Přesto si takové firmy v uplynulých letech získaly důvěru mnohých nemocnic a dalších institucí ve zdravotnictví. Řeč je o firmách společnosti HTS Corporate Group, do jejíhož portfolia spadaly i firmy podnikatele Tomáše Horáčka.

Do této firmy, stejně jako do Nemocnice Na Bulovce, přišla policie vyšetřovat podezření ze zmanipulovaných státních zakázek.

Na Horáčka i na exšéfku nemocnice Andreu Vrbovskou uvalil soud v sobotu vazbu.

"Některé firmy ze skupiny HTS Corporate Group byly nápadné tím, jaký objem zakázek ve zdravotnictví získávaly, i když vykazovaly znaky typických schránkových firem," uvedl pro HN analytik společnosti Transparency International Milan Eibl.

Například firma Tender Consortium, jedna z dceřiných firem společnosti HTS Corporate Group, má virtuální sídlo v Mezibranské 4, kde je formálně hlášeno dalších 260 firem, nemá žádné webové stránky ani žádné zaměstnance. Nemůžete se jí nikam dovolat. Přesto získala hned několik měsíců po svém založení zakázky za desítky milionů korun.

"Takové firmy rozhodně nevzbuzují důvěryhodnost, zejména ne u společností, které dostávají veřejné zakázky," upozorňoval už dříve odborník na veřejné finance a zakladatel projektu Hlídač smluv Michal Bláha.

Od firmy Tender Consortium přitom nenakupovala jen Nemocnice Na Bulovce, ve které policie zasahovala.

Milionové tendry získávala také například od FN Brno, která od ní loni na jaře nakoupila operační stůl o třetinu dráž, než kdyby ho koupila od výrobce.

Zatímco Městská nemocnice Ostrava nebo Nemocnice Olomouckého kraje a.s. pořídily operační stůl Otestus 1160 Maquet za necelé dva miliony korun, Fakultní nemocnice Brno svěřila nákup stejného stolu firmě Tender Consortium celkem za 2,7 milionu. Rozdíl 800 tisíc korun jen na jediném operačním stolu "spolkla" zprostředkovatelská firma.

Když redakce oslovila výrobce, proč se do výběrového řízení ve FN Brno sám nepřihlásil, zástupce firmy tvrdil: "Důvody jsou především komplikovaný požadavek na logistiku a špatná platební morálka některých nemocnic, které nejsme schopní, popřípadě ochotní akceptovat, zatímco naši partneři ano."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama