Ani zářivě modré šaty nemohly po pondělním večerním jednání překrýt únavu, která se zračila ve tváři Angely Merkelové. Německá kancléřka a šéfka CDU nakonec ustoupila, ale ten, kdo ji zatlačil do kouta, ministr vnitra a předseda sesterské CSU Horst Seehofer, možná ztratil ještě více, totiž politickou důvěryhodnost. Hrozbou rezignace na ministerskou funkci i post stranického lídra přiměl kancléřku Merkelovou, aby přijala jeho ideu "tranzitních center", kam budou nasměrováni imigranti již dříve registrovaní v jiné evropské zemi. Doprovodil to však velmi osobními výpady, takže spolupráce kancléřky a jejího vicekancléře je dlouhodobě těžko představitelná. Další střet mezi nimi je nevyhnutelný, pondělní dohodou jej pouze odložili.

Vztahy jsou možná nenapravitelně poškozeny. Ještě pár hodin před začátkem jednání například předseda bavorské CSU vzkazoval v interview pro Süddeutsche Zeitung: "Mě nebude propouštět kancléřka, která je kancléřkou jen díky mně." Už o týden dříve přitom do médií prosákla Seehoferova věta "S tou ženou už nemohu spolupracovat".

Důležité je, že nejde jen o emotivní výstřelky, vyvolané vzrušenou debatou ohledně imigrační politiky, ale že právě přerušený spor není ani zdaleka první. Navíc i po ohlášené dohodě zůstává řada otazníků: jak to bude fungovat v reálu? Jak se zachová sousední Rakousko, které se kvůli ní obává dalšího přílivu uprchlíků? A jak Itálie? Dokáže s kompromisem mezi CDU a CSU žít třetí strana vládní koalice, sociální demokraté? Před třemi lety tehdejší předseda SPD Sigmar Gabriel odmítl nápad CSU zřídit "tranzitní zóny" s tím, že by to byly "zóny zatýkací".

Není také jasné, jak tyto zóny obstojí v německém právním řádu, protože ho jistě zkusí zpochybnit lidskoprávní aktivisté s odvoláním na článek ústavy, který zaručuje každému, kdo vstoupí na území Spolkové republiky, právo zažádat si o azyl. V tomto případě však nemusí jít z pohledu CSU o velký zádrhel. I kdyby byla žaloba podána, soudy ji nevyřeší do poloviny října, kdy se konají zemské volby v Bavorsku. Právě ony jsou důvodem, proč CSU tlačí kvůli imigrační politice na Merkelovou.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru