Po patnácti letech ve funkci letos skončí šéf Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa. Do čela čerstvě založené instituce jej svého času postavil tehdejší prezident Václav Havel a Baxovi se během let podařilo udělat z NSS jednu z nejdůvěryhodnějších autorit české spravedlnosti. Za tři měsíce však místo opustí a stále není jasné, kdo jej nahradí. Výběr nástupce je v rukou současného prezidenta, který zatím váhá. A řada reprezentantů justice cítí v Zemanově mlčenlivém rozmýšlení nad volbou problém. Ve hře jsou tři jména.

Prezident je ve svém výběru omezen zákonem, podle kterého musí nového šéfa zvolit z dosavadních členů Nejvyššího správního soudu. Poslední půlrok se špičky české justice proto snažily s prezidentem sejít a dát mu svá doporučení. Už letos v květnu na Hrad dorazil sám Josef Baxa. Na konci června se s Milošem Zemanem sešli všichni tři předsedové vrcholných soudů – vedle Baxy i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Kdo NSS nakonec přebere, není ani po těchto dvou schůzkách jasné. V zákulisí už ale zaznívají první jména. Baxa měl podle informací Respektu donést prezidentovi tři kandidáty. Favorita seznamu, soudce Vojtěcha Šimíčka, však prezident odmítl oficiálně s tím, že nedávno odešel z NSS, kde má nyní pozastavený mandát, na Ústavní soud.

V zákulisí se spekuluje i o tom, že pravým důvodem prezidentova odporu může být i fakt, že prvotní návrh na jmenování Šimíčka přišel od předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který v poslední době velmi kriticky komentuje Zemanovy kroky, a vztahy obou mužů jsou proto chladné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.