Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Bruselu na starost mimo jiné spravedlnost, se domnívá, že pokud nová šéfka justice Taťána Malá nevysvětlí pochybnosti kolem své osoby, měla by odstoupit. "U spravedlnosti je reputační problém zásadní věc," řekla HN Jourová.

V Evropské unii však podle Jourové není toto téma předmětem velkých debat. A ani kdyby Malá nedokázala přesvědčivě objasnit podezření, že opisovala své diplomové práce, nebo okolnosti své koncipientské praxe, v Evropě by to velké pozdvižení nevyvolalo. "Ministři se vzájemně moc nekádrují, moc se to neřeší. To si musí vyřešit stát. Když tam pošlou někoho, kdo má vroubek, tak maximálně zdvihnou obočí," řekla Jourová.

Malá na resort přišla po Robertu Pelikánovi, který oznámil odchod z politiky a vzdal se i svého poslaneckého mandátu. Podle Jourové předcházející ministr zanechal mezi svými evropskými kolegy dobrý dojem. "Rozčísl atmosféru, rozuměl tomu, měl nápady, přecvakával z angličtiny do francouzštiny, všichni z něj byli paf. Byla bych ráda, kdyby tam jezdil zase někdo takový," dodala.

Malá dosud nevysvětlila kontroverze, které se po jejím jmenování objevily. Její diplomová práce z roku 2011 na Panevropské vysoké škole v Bratislavě obsahuje stejně znějící pasáže z jiných děl. Podezření z plagiátorství se týká i její druhé diplomové práce, kterou psala na Mendelově univerzitě v Brně.

Nejasnosti panují také nad způsobem, jakým absolvovala svou koncipientskou praxi, kterou vykonávala v Dolním Kubíně na Slovensku. Ten je od jejího bydliště vzdálen téměř 300 kilometrů.

Související