S duševním onemocněním bojuje každý rok přes 650 tisíc Čechů. Přesto čekají dlouhé měsíce, někdy až půl roku, na návštěvu u klinického psychologa či psychoterapeuta ve zdravotnickém zařízení, kde je léčba hrazená státem. Pacienti proto často chodí do soukromých ordinací, které jsou výrazně dražší. V horších případech skončí v rukách šarlatánů. Na nekalé praktiky vztahující se ke zdravotnictví upozornila i nedávná kauza centra Aktip, které se zabývá alternativní medicínou.

Neutěšený stav se navíc týká i dětských klinických psychologů, opoždění léčby u dětí přitom může ohrozit jejich zdravotní stav a psychický vývoj. Na tuto krizovou situaci doplácí například děti trpící syndromem ADHD, poruchami příjmu potravy nebo depresemi.

Podle Světové zdravotní organizace je ideálním počtem alespoň 26 klinických psychologů na 100 tisíc obyvatel, v Česku na tuto část populace připadá podle Asociace klinických psychologů  ČR pouhých osm. Takový stav panuje navzdory tomu, že počet nově vystudovaných odborníků roste. Atestacemi ročně prochází až 40 čerstvých klinických psychologů a 6 dětských klinických psychologů.

Podle Hany Jahnové, prezidentky Asociace klinických psychologů ČR, a doktora Karla Koblice, předsedy České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP, problém tkví v tom, že zdravotní pojišťovny s mnoha absolventy klinickými psychology odmítají podepsat smlouvu. O tom, kde nakonec tito kliničtí psychologové skončí, lze podle nich pouze spekulovat. Koblic ale předpokládá, že ti poctiví se stanou poskytovateli zdravotních služeb a doufají, že se uživí z přímých plateb pacientů a časem ke smlouvám s pojišťovnami dospějí. Ti ostatní, na zákonná pravidla se příliš neohlížející, klamou podle něj pacienty cestou podvodné živnosti a spoléhají, že to stát i nadále nebude řešit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.