Ministr vnitra, ministr zahraničí, vicepremiér a ještě šéf ČSSD, to vše je teď Jan Hamáček. Během léta by měl zvládnout řídit dva důležité resorty najednou a ještě uklidnit situaci ve své straně, která si není jistá, jestli si chce nebo nechce stát za tím, že by měl být Miroslav Poche jmenovaný ministrem zahraničí.

Podle Hamáčka je možné všechny funkce najednou zvládnout. "Požádal jsem náměstky, kteří jsou v čele jednotlivých sekcí na obou resortech, aby mi předložili výhled práce na následující dva až tři měsíce, jak na ministerstvu vnitra, tak na ministerstvu zahraničí," uvedl Hamáček s tím, že dají pak společně dohromady priority, kterých se bude muset chopit ministr, a záležitosti, které budou obstarávat náměstci.

Koordinace programu dvou náročných ministerstev ale nejspíš není tak jednoduchá, jak očekával. Jednotlivým ministerstvům zabralo několik dní, než jeho program skloubila. Podle Hamáčkova diáře na nejbližší dny, který mají HN k dispozici, musí ministr denně mezi jednotlivými funkcemi přepínat. Například ve středu 4. července navštívil Policejní prezidium, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a zároveň se připravoval na summit NATO a řešil další zahraničněpolitickou agendu. Jindy má zase v jeden den setkání s ministrem vnitra Jižní Koreje a záhy s ministryní zahraničí Panamy. Do toho navíc schůzky s členy ČSSD.

Hamáček se hájí tím, že v mnoha záležitostech se agenda obou ministerstev prolíná. "Například pokud se bavíme o migraci, tak to je věc, kterou řeší jak ministerstvo zahraničí, tak vnitra… Takže to v některých aspektech může být pro Českou republiku i výhodné," uvedl Hamáček po jmenování vlády.

Zaměstnanec ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, ale o Hamáčkově tvrzení pochybuje. "Tu synergii moc nevidím. Diplomatický přístup je opravdu velmi odlišný od často tvrdého postoje vnitra." Podobně to vidí i ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál: "To není synergie, ale konflikt."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.