Plzeňský primátor Martin Zrzavecký tvrdí, že vedení sociální demokracie nereagovalo na výzvu, aby svolalo předsednictvo či ústřední výkonný výbor, který by projednal změny parametrů účasti ve vládě. Koalice s hnutím ANO podle něj porušuje usnesení 40. sjezdu ČSSD, které je nad rámec výsledků vnitrostranického referenda.

Podle Zrzaveckého by se měla ČSSD soustředit spíše na svou reorganizaci a menšinovou vládu hnutí ANO podporovat výměnou za nějaké programové ústupky. Překonáváno je prý i Bohumínské usnesení z roku 1995, které nepřipouští spolupráci sociální demokracie s extremistickými politickými stranami, například s KSČM, protože komunisté vládu podporují.

Souhlasíte s výzvou hejtmana Plzeňského kraje, aby Milan Chovanec nepodpořil menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD?

To není úplně takhle, já to upřesním. To není názor pouze pana hejtmana Bernarda, ale v podstatě se na tom shodlo většinově celé krajské vedení, tedy krajský výkonný výbor sociální demokracie v Plzeňském kraji. Pan hejtman Bernard to potom nějakým způsobem prezentoval na sociálních sítích, ale je to usnesení nejvyššího orgánu kraje.

Proč jste se rozhodli nepodpořit menšinovou vládu?

Víte, to má několik aspektů. První je ten, že od doby, kdy bylo vyhlášeno vnitrostranické referendum, do doby, kdy byla jmenována vláda, se změnily některé parametry účasti sociální demokracie ve vládě České republiky. Zhruba před čtrnácti dny, maximálně třemi týdny, jsme o tom diskutovali na krajském finančním výboru a přijali jsme usnesení, ve kterém žádáme pana předsedu Hamáčka o svolání předsednictva sociální demokracie a případně ústředního výkonného výboru, kde bychom téma změny parametrů účasti sociální demokracie ve vládě projednali. To se bohužel nestalo, a proto nyní krajský výkonný výbor přijal usnesení, že za stávajících podmínek prostě není možné podpořit vstup sociální demokracie do vlády.

Kritizovalo vás vedení za toto usnesení?

To nejnovější usnesení bylo v pondělí večer přijato a hned druhý den vypraveno a odesláno, tak ještě o reakci informace nemám. Na to původní usnesení ke svolání předsednictva nikdo z vedení nereagoval.

Nemyslíte si, že tímto usnesením vnitřně štěpíte sociální demokracii?

Nemyslím si, že bychom štěpili stranu. Ta má svých problémů dost. Už v době referenda plzeňská sociální demokracie nepodpořila vstup do vlády. Jsem přesvědčen, že premiér, respektive hnutí ANO, má mít právo vládnout této zemi, nicméně jsem toho názoru, že se mělo pokusit o menšinovou vládu a sociální demokracie měla umožnit vznik této vlády za nějaké programové ústupky. To znamená, že role sociální demokracie by byla jiná. My bychom se měli soustředit sami na sebe: na reorganizaci strany, abychom byli živelní a zajímaví pro voliče a abychom získali zpět hlasy lidí, které jsme ztratili. Obávám se, že tento okamžik se neděje, pokud se budeme přímo účastnit ve vládě.

Stanovy ČSSD uvádějí, že výsledky vnitrostranického referenda jsou závazné pro všechny členy a orgány. Hrozí vám za porušení stanov postihy?

To si nemyslím, referendum je velmi specifické a má jinou část parametrů faktického referenda. Referendum by mělo být možností oslovit, respektive měl by se k nim mít možnost vyjádřit každý člen sociální demokracie, a nikoliv ten, který je účastněn pouze na schůzi, takže je to takový kompilát… nechci říkat paskvil. Pokud se nepletu, tak nad rámec usnesení referenda jsou usnesení sjezdu. Jednak existuje usnesení Bohumínského sjezdu, které je, myslím, v tento okamžik překonáváno tím, že KSČM podporuje za účasti sociální demokracie vládu, a pak sjezd, který probíhal v dubnu letošního roku, uzavřel vyjednávání o vládě s tím, že dále se vyjednávat nebude za podmínek, které teď nemám před sebou, ale určitě jich bylo dost.