Tomio Okamura prosazuje myšlenky svého hnutí Svoboda a přímá demokracie mimo jiné i na osobním profilu na Facebooku. V neděli ráno se na tomto profilu objevil příspěvek vysvětlující přínosy přímé volby starostů a jejich odvolatelnosti, což je jeden z hlavní bodů, který hnutí prosazuje. 

Autor podle serveru Aktuálně.cz část tohoto příspěvku okopíroval z diplomové práce studentky politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Michaely Švadlenkové (dnes Kabourkové), a to bez uvedení autorčina jména či odkazu na zmíněnou práci. Uvedl pouze obecnou formulaci, že "odborníci říkají". Příspěvek z Okamurova profilu pak dále sdílel i oficiální facebookový účet SPD.

Kabourková o tom, že Okamura využil její práci, nevěděla. Problém však nevidí v tom, že ji použil, ale v tom, že ji řádně necitoval. "Diplomová práce je volně k dispozici na internetu a v případě, že je správně citována, mi její další použití nevadí. Pan Okamura bohužel práci necitoval vůbec. Požádala bych o korektní uvedení citace a také o úplné uvedení kategorií komunálních systémů. Pan Okamura zde zmiňuje dva modely, v diplomové práci byly popsány čtyři kategorie," řekla Kabourková Aktuálně.cz.

Dva zamlčené modely, o kterých Kabourková hovoří, jsou parlamentarismus a tzv. vláda shromáždění. Tyto modely neodpovídají představě přímé demokracie podle SPD.

Podle mluvčí SPD Michaely Dolenské příspěvek nevytvořil sám Okamura, ale poradce hnutí, kterého na potřebu uvedení zdroje upozorní. "Příspěvek vytvořil poradce a navěsil administrátor. Pan předseda byl minulý týden na dovolené. Upozorníme poradce, aby v případě citátů vždy uváděli zdroj," uvedla Dolenská na dotaz Aktuálně.cz.

Nejedná se ovšem o první případ, kdy Okamura ve svém příspěvku necitoval zdroj svých informací. V červnu podobně převzal část textu z internetové encyklopedie Wikipedia z článku o vyvraždění Lidic.

Srovnání diplomové práce Michaely Švadlenkové s příspěvkem na FB Tomia Okamury.

Okopírovaná diplomka na FB Okamury

Zdroj: Aktuálně.cz, FB Tomia Okamury a diplomová práce Michaely Švadlenkové

Související