S opisováním v závěrečné práci má zřejmě problémy další ministr. Podle serveru Seznam Zprávy se bakalářská práce současného ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z plných 14 procent shoduje s jinými texty. Odhalil to program na odhalování plagiátů. Kvůli opisování diplomové práce už musela rezignovat ministryně spravedlnosti Taťána Malá, v jejím případě šlo o shodu v pěti procentech textu.

Seznam navíc upozorňuje, že v práci Krčála je shodných pasáží ještě mnohem více, některé prý program nedokázal odhalit. Práce na téma Mládež a volný čas se shoduje v největší míře se starším textem bakalářské práce studentky Institutu mezioborových studií zlínské UTB Marie Doležalové. 

Celkem se má shodovat na 25 stran, kdy jde většinou o přepsaný text nebo text, který se liší jen v několika slovech. Často jde jen o změny rodu u sloves, kde se hovoří za autora, z ženského na mužský. Krčál několikrát prezentuje i myšlenky dalších autorů a vydává je za vlastní.

Petr Krčál pro Seznam přiznal, že Marii Doležalovou zná. Prý ale nechápe, jak se  mohly v jeho a v její práci objevit stejné pasáže. "Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku," uvedl ministr na dotaz Seznamu. Bakalářskou práci Krčál napsal v roce 2006 na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.


Oprava: 17. 7. 2018

V původní verzi textu bylo mylně uvedeno, že se Petr Krčál s Marií Doležalovou nezná. Pro server Seznam.cz ale ministr potvrdil, že se znají, ale o stejných nebo podobných pasážích nic neví. Za nepřesnost se omlouváme.

 

 

Související
Související