Jednatel spolku Děti sportu Jakub Štěpánek se před sedmi lety pustil do organizování příměstských dětských táborů. V Pardubicích, kde začínal, se těmto aktivitám tehdy věnoval jen místní Dům dětí a mládeže a Štěpánek cítil, že je mezi rodiči velká poptávka. Po třech letech tábory rozšířil do Hradce Králové a letos do Prahy. V hlavním městě se mu ale nedaří prosadit tak rychle jako ve východních Čechách. Klienti nejdřív čekají na reference a nabídka je velká, říká v rozhovoru pro HN.

Podnikáte v Pardubickém a Královéhradeckém kraji jako pořadatel příměstských táborů. Čím jsou specifické?

​Naše tábory se snažíme mít maximálně propracované a tematické​​. Každý týden je jinak tematicky zaměřený. Například první týden máme téma policist​é a lupiči, ​další hry bez hranic, záchranáře a tak dále. Na základě těchto témat chodíme s dětmi na tematické ​výlety a hrajeme hry. ​Tábory pořádáme sedmým rokem. Začali jsme v Pardubicích, poté jsme přidali Hradec Králové (4. ročník) a letos nově Prahu.

Můžete zhodnotit trendy ve vašem oboru?

​V Pardubicích​ jsme byli​ průkopníci tím, že jsme ​založili organizaci, která se přímo věnuje táborům​. ​ Rodiče jsou rádi, že máme velký věkový rozsah (3–15 let), a můžeme tak vyhovět všem. Co se týká trendů, tak vycházíme z těch aktuálních. Měli jsme například filmové téma Mimoňů, kteří byli dva roky zpátky velmi oblíbení. Rok od roku se zájem zvyšuje.

Co na to má vliv?

Myslím, že je to tím, že ​děti mají ještě mladé babičky, které musí pracovat, i když jsou ​školy a ​školky zavřené. ​A rodiče​ tak nemají na výběr, kam s dětmi o letních prázdninách. Před sedmi lety jsme začali s patnácti dvaceti dětmi, teď jich na táboře máme sto. Nárůst je obrovský, poslední tři roky k nám dochází až sto dětí na jeden turnus. Kvůli tomu množství musíme tábory dělit podle věkových skupin. Každá skupina​ je oddělená, aby se ​vše bezpečně zvládalo. Ve skupině je ​dětí ​až třicet, máme na ně až šest instruktorů.

Je snadné v dnešní době angažovat na tak krátkou dobu kvalifikovaný personál?

Dříve to bylo jednodušší. Teď nám hodně zkomplikovalo situaci navýšení mezd a také práce ​je ​hodně a lidí málo. My samozřejmě v našem oboru nemůžeme úplně konkurovat všem firmám, které přeplácejí zaměstnance. Letos byl problém sehnat tolik kvalitních lidí, je to složité. Jsme nezisková organizace ​a finance máme​ jen z příspěvků od rodičů, něco málo z dotací a od sponzorů, ale to je velmi malá část rozpočtu.​ ​Na táboře máme instruktory s vystudovanou pedagogickou školou. ​N​ejvětší lákadlo ​pro ně může být praxe. Jakmile by měl přijít brigádník, který jde jen za penězi, tak u nás nenajde finanční uplatnění.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.