Hasiči už odstranili asi 70 procent suti z domu v Mikulandské ulici v centru Prahy, kde se dopoledne propadla dvě patra. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že pod sutinami už nikdo není. Zásah bude pokračovat i za tmy, řekl novinářům jeho velitel Oldřich Klegr. V podvečer spadla na jednoho z hasičů část stropní konstrukce, zraněn ale není. Dopoledne hasiči ze sutin vyprostili tři vážně zraněné dělníky.

Hasiči chtěli večer znovu použít psy, kteří měli označit místa, kde by se ještě mohli nacházet lidé. Nakonec od toho ale ustoupili. "S blížící se nocí se budeme raději snažit rychle sutiny odstranit, protože potom budeme mít problémy s viditelností čidel, které nám hlídají pohyb zdí," uvedl Klegr.

Zásah je obtížný, budova může kdykoliv spadnout. Hasiči ji stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Podle Klegra je ale složité udělat další bezpečnostní opatření, protože by to samo o sobě bylo příliš riskantní: "Bohužel je to už posunuté, obloukové vazby jsou narovnané, takže hrozí, že to spadne kdykoliv," uvedl.

Hasiči si udělali v místě zásahu dřevěnou stříšku, v samotném centru pracují z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledují přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr. Na místo povolali dva odsávací bagry na odsávání suti.

Tři zachráněné dělníky hasiči vyprostili ještě před polednem, tedy v prvních hodinách zásahu. Stav jednoho z nich byl velmi vážný, záchranáři ho museli uvést do umělého spánku. Stav dalších dvou dělníků je středně těžký.

Hasiči celý den počítali s tím, že pod sutinami jsou pravděpodobně ještě lidé. Místa několikrát označili i psi kynologů. S ubývající sutí ale hasiči doufají, že by v objektu už nikdo být nemusel. "Stále ale pracujeme s tím, že tam jedna osoba je," podotkl Klegr. Pracovat chtějí v případě potřeby celou noc. "Tma by nás měla zabrzdit jen v řádu minut. Každopádně budeme pokračovat do té doby, než si budeme jistí, že tam nikdo není," dodal. Za den se při zásahu vystřídalo asi 120 hasičů.

Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. "Příčinu zřícení nelze předjímat. Pád stropu bude řádně prošetřen," sdělil mluvčí Metrostavu Martin Patřičný. Počet lidí pracujících na stavbě neuvedl.

K budově se dostavila i primátorka Adriana Krnáčová, která poukázala na roli památkářů v této věci. "Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu," řekla novinářům. Stavební úřad městské části Praha 1 se podle ní bude muset vyjádřit, zda se dodržel technologický postup. NPÚ její výroky označil za nepřijatelné.

V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě, kterou provádí Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Související