Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) dosud zcela nevysvětlil, proč se novým členem dozorčí rady Českých drah stal Jan Štrof (ANO), nynější ředitel kanceláře šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Nevyvrátil podezření, že jde o novou politickou trafiku, poté co se staré trafikanty rozhodl vymýtit.

Když Ťok minulý pátek oznamoval odvolání původních členů v čele s poslancem Milanem Ferancem (ANO) a představoval pětici nováčků, mezi nimiž jsou čtyři akademici, zdůvodňoval změny snahou o odpolitizování dozorčí rady a její profesionalizaci. Pátý Štrof je však politik  vede Babišovo hnutí na Kroměřížsku –, přičemž většinu svého profesního života strávil v oblasti realit. Podle dostupných informací žádné výraznější zkušenosti v oblasti dopravy nemá. Jedinou výjimkou je jeho někdejší členství v dozorčí radě pražského dopravního podniku, kde ještě jako pražský radní a zastupitel za ČSSD působil v letech 2004 až 2007. Ve stejné době byl za tutéž partaj i v dalších městských firmách.

"Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke které jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt," uvedl Ťok ke změnám v dozorčí radě ČD. Z pěti nových členů jen čtyři proklamované nároky splňují (viz box).

Redakce žádala ministra, aby Štrofovu kvalifikaci doložil a uvedl také, na čí doporučení byl vybrán. Ťok k jeho osobě uvedl pouze tolik, že jde o "zkušeného manažera, který v současnosti řídí kancelář předsedy Poslanecké sněmovny".

Noví členové dozorčí rady Českých drah

Prof. Ing. Petr Moos, CSc.  Fakulta dopravní ČVUT

Doc. Ing. Josef Kolář CSc.   Fakulta strojní ČVUT

Prof. Ing. Karel Pospíšil, Ph.D.  VUT Brno

Doc. Ing Lukáš Týfa, Ph.D. – Fakulty dopravní ČVUT

Ing. Jan Štrof  ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny

Odborné předpoklady zatím neprokázal ani sám Štrof, který na žádný z dotazů HN nereagoval. Stejně tak se k věci i přes opakované urgence nevyjádřil jeho sněmovní šéf Radek Vondráček. Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová nakonec vzkázala, že se oba muži vyjádří až na konci týdne, po návratu z USA, kde jsou momentálně na pracovní cestě. Zároveň avizovala, že se očekává událost, která "přinese zásadní změnu v pohledu na celou záležitost".

Od elektromechanika k veřejné správě

Podle životopisu, který má Štrof na profesionální síti LinkedIn, po ukončení základní školy v Hulíně na Kroměřížsku pokračoval v letech 1983 až 1987 na odborném učilišti v Kroměříži, kde se vyučil elektromechanikem. Následovala dvouletá nástavba na Střední obchodní škole v Holešově. Vysokou školu si dodělal až v době, kdy byl pražský zastupitelem a radním za ČSSD (2002 až 2006). Tehdy na Vysoké škole finanční a správní absolvoval obor veřejná správa.

Ani ve své praxi se dopravě nikdy nevěnoval. Po odchodu z pražského magistrátu působil ve firmách, které se zabývají realitní činností a správou nemovitostí (Style Happy, MIVA PRAHA Facility Management). Z obchodního rejstříku lze vyčíst, že v letech 2007 až 2009 vlastnil firmu, která v pražských Kbelích původně provozovala hotel Erko, jenž byl ale následně přestavěn na bytový dům. Právě v něm má Štrof nyní i trvalé bydliště. V realitním byznysu se dříve objevoval po boku sociálního demokrata Ondřeje Dolínka, bratra současného pražského radního za ČSSD Petra Dolínka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.