Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) se potýkají se stále většími problémy s pohledávkami vůči svým členům. Tyto dluhy vznikají v situacích, kdy jeden z vlastníků řádně neplatí do společného fondu oprav a zálohy za služby. Ostatní majitelé bytů nebo družstevního podílu jsou následně nuceni za takového nájemníka platit ze společných prostředků, čímž vzniká dluh vůči družstvu nebo SVJ.

Svaz českých a moravských bytových družstev uvádí, že poměr nedobytných pohledávek k celkovému dluhu se zvýšil z 28 procent v roce 2016 až na 48 procent v roce 2017. Celková dlužná částka v loňském roce činila už více než 250 milionů korun.  "Nárůst poměru nedobytných pohledávek sledujeme již několik let a jedná se o závažný problém," říká Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Problémy s nedobytnými pohledávkami mají regionální charakter. Z dat svazu vyplývá, že problematické jsou zejména oblasti severních Čech a severní Moravy.  

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.